۰

تقویم تاریخ - 8 اردیبهشت

 تقویم تاریخ

 

585پیش ازمیلاد:ترس از خورشیدگرفتگی در 28 اپریل سال 585 پیش از میلاد سبب قطع جنگ ایرانیان ماد با ارتش لیدی (واقع در آناتولی غربی ــ آسیای صغیر) شد.

 

خسوف 28 اپریل

 

مادهای آریایی پس از مهاجرت به فلات ایران در منطقه ای که از ری (تهران) آغاز و غرب فلات از جمله همه آذربایجان و کردستان امروز را شامل می شود اسکان گزیده بودند. مادها بعدا به پایتختی همدان (هکمتان ــ اکباتان) دولتی تاسیس کردند تا متحدا بر ضد همسایگان غربی خود که از پراکندگی آنان سوء استفاده می کردند و ضمن تجاوز نظامی، به جمع آوری اسیر می پرداختند که در دنیای باستان نوعی ثروت و منبع تولید بشمار می رفت مقابله کنند. آنان موفق شدند دولت آشور را که بیش از دیگران اسیر گرفته بود مضمحل سازند. در آن زمان بزرگترین دولت پارس ها (هم تبار مادها) تحت عنوان کیانیان در سیستان، کرمان و آریا فعالیت داشت و پارس های جنوبی هم که از هیچ ناحیتی تهدید نمی شدند دولت دیگری داشتند که کوروش بزرگ ربع قرن بعد از جنگ ماد و لیدی، از اتحاد اقوام ایرانی دولت واحد ایران را به وجود آورد که از نظر تمدن و توان و پیشرفت در جهان سرآمد بود.

 

1324ش:هشتم اردیبهشت 1324 دولت وقت دو روز پیش از خودکشی هیتلر ضمن یادداشتی از دولتهای انگلستان، شوروی و آمریکا خواست که طبق وعده ای که داده بودند نظامیان خود را از ایران خارج سازند. این وعده در جریان کنفرانس سران آمریکا، شوروی و انگلستان در تهران داده شده بود، ولی مرور زمان نشان دادکه استالین در این زمینه تعلل بسیار کرد و مسئله آفرید.

 

1331ش:هفتم اردیبهشت 1331 (27 اپریل 1952) شاه دوره هفدهم قانونگزاری را گشود، ولی دکتر مصدق نخست وزیر وقت که به سوء جریان و تخلف در چند حوزه اعتراض داشت در این مراسم شرکت نکرده بود. در روز گشایش مجلس تنها 70 نماینده منتخب حضور یافته بودند.

 

1333ش:هشتم اردیبهشت 1333 هجری خورشیدی که هشتمین روز کنگره ده روزه بین المللی بوعلی سینا بود، از مجسمه این دانشمند بزرگ ایران در شهر همدان پرده برداری شد.

 

کنگره هزاره بوعلی سینا

 

1346ش:در پی تشدید بحران روابط ایران و عراق، از چنین روزی در سال 1348 هجری خورشیدی دولت عراق به اخراج ایرانیان و ایرانی تبارها از آن کشور دست زد و به تدریج دهها هزارتن اخراج شدند. دولت عراق از این حربه در دهه های نیمه دوم قرن 20 بارها استفاده کرده و دست به اخراج ایرانی تبارها از آن کشور زده بود.

 

2003م:اشغال نظامی عراق توسط آمریکا در بهار 2003 به دوره ای از تاریخ عراق که از سال 1959 آغاز شده بود پایان داد. به باور اصحاب نظر، از آنجا که ریشه مسائل فی مابین ایران و عراق همچنان به حال خود باقی مانده است نمی توان گفت که جریانات آن دوره از تاریخ تکرار نخواهد شد .


1526م:در این روز در سال 1526 بابر از امیر زادگان تیموری در جنگ بر پادشاه هند شمالی فائق آمد، دهلی را تصرف و دودمان تیموریان هند (معروف به مغولان ) را بنیاد گذارد.


1607م:26 آوریل سال 1607 میلادی سه کشتی انگلیسی به ریاست کاپیتان کریستوفر نیوپورت با 104 مرد و پسر به آمریکای شمالی رسیدند و لنگر انداختند و این محل را به نام پسر ارشد پادشاه انگلستان، دماغه هنری (کیپ هنری) نامگذاری کردند که اینک جزئی از شهر ساحلی 600 هزار نفری «ویرجینیا بیج» است و از زمان جنگ جهانی اول، دولت آمریکا در همان محل (فرست لندینگ) یک پایگاه نظامی به نام «فورت ستوری» تاسیس کرده است. این دماغه مدخل خلیج «چه ساپیک» را تشکیل می دهد.

 

استقرار انگلیسی ها در آمریکای شمالی

 

1773م:پارلمان انگلستان در این روز در سال 1773 با وضع قانون چای باعث شد که این دولت مهاجرنشین بزرگ خود در آمریکای شمالی را از دست بدهد.

طبق این قانون، مهاجرنشینان مکلف بودند تنها از تجار انگلیسی چای خریداری کنند، ولو این که این چای نامرغوب و گرانتر باشد!.

 

1954م:28 آوریل سال 1945 پارتیزانهای ایتالیایی و عمدتا کمونیست اجساد بنیتو موسولینی، معشوقه 33 ساله اش کلارتا پتاچی و یازده مرد دیگر را که در نقطه ای دور دست تیرباران کرده بودند به میلان منتقل و از بالکن یک ساختمان به صورت وارونه آویزان کردند تا مردم تماشا کنند.

موسولینی و همراهانش با کاروانی مرکب از هشت کامیون نظامی آلمان عازم خروج از ایتالیا بودند و در زیر پتو و پالتوها و لباسهای اضافی سربازان که از انبار خارج و به آلمان باز گردانده می شدند پنهان شده بودند. پارتیزانها طبق یک روال عادی بار کامیونها را بازرسی می کردند که رهبر سابق ایتالیا که مردم او را «دوچه» می نامیدند یافتند. روایت است که احتمالا نظامیان آلمانی که مامور خارج ساختن این عده از ایتالیا بودند انان را «لو» داده بودند.

 

پارتیزانها پس از اعدام موسولینی، معشوقه اش کلارتا پتاچی و 11 مرد دیگر اجساد آنان را 28 آوریل به میلان منتقل و به این صورت وارونه از بالکن یک ساختمان آویزان کردند تا مردم تماشا کنند.


1937م: 28آوریل زادروز صدام حسین است که در 1937 در یک روستا در منطقه تکریت عراق به دنیا آمد و دهها سال بر این کشور حکومت کرد. صدام که چند ماه پس از اشغال نظامی عراق در یک مخفیگاه محقر دستگیر شد، سی ام دسامبر 2006، در پی یک محاکمه نسبتا طولانی اعدام شد. حکم اعدام را به جای طالبانی رئیس جمهور، مالکی نخست وزیر عراق امضا کرده بود.

 

صدام در دادگاه

 

صدام در آستانه اعدام

 

1925: کردهای ترکیه به جنگ با نیروهای این کشور که در ان زمان نوبنیاد بود پایان دادند.

1944: اعتصاب کارگران در اصفهان که از اول اردیبهشت آغاز شده بود دولت تهران را با بحران بزرگی رو به رو کرده بود و بیم از آن می رفت که به سایر شهرها گسترش یابد.

1950: دولت استرالیا ظاهرا به اصرار دولت آمریکا حزب کمونیست آن کشور را غیر قانونی اعلام کرد.

1980: سه روز پس از شکست ماموریت کماندوهای آمریکائی در صحرای طبس، سایروس ونس وزیر امورخارجه این کشور که از قبل با این عملیات مخالف بود کناره گیری کرد.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی