۰

تقویم تاریخ - 7 اردیبهشت

 تقویم تاریخ

 

53پیش ازمیلاد:اواخر آوریل سال 53 پیش از میلاد، ایران و روم در آستانه جنگ کارهه (حّران) قرار داشتند که «دوپوی» در صفحه 129 تالیف خود ــ تاریخ جنگ ــ از آن به عنوان قاطعترین نبرد نظامی بشر در قرون قدیم نام برده است. در این جنگ، کراسوس کنسول اول روم کشته شد و از ارتش آن کشور کمتر از پنج هزار تن موفق به فرار شدند.

 

از راست به چپ: پلوتارک که در باره این جنگ نوشت --- کراسوس که در این جنگ کشته شد

 

847م:یعقوب لیث صفار که از جوانی در سر هوای احیاء استقلال ملی و سپس امپراتوری ایران را داشت برای رسیدن به این هدف و اجرای گام به گام برنامه های خود، مصلحت دید که با حاکم اعزامی خلیفه عباسی به سیستان کار کند. این همکاری مصلحتی که از آوریل 847 میلادی آغاز شده بود پنج سال طول کشید و پس از آن، یعقوب راه خود را با تصرف شهر زرنگ (واقع در افغانستان امروز ـ افغانستان نامی است که انگلیسی ها بر ایران خاوری گذارده اند) جدا ساخت. وی سپس تا لحظه واپسین عمر خود به آزاد کردن سایر مناطق ایران و احیاء استقلال ملی ادامه داد و جایگاه رفیعی برای خود در تاریخ ایرانزمین به وجود آورد.

 

1909م:27 آوریل 1909 چند واحد ارتش روسیه به بهانه محافظت از جان و مال خارجیان مقیم تبریز! وارد این شهر شدند و مداخله مستقیم در امور آذربایجان از این زمان آغاز شد و تا پیروزی انقلاب اکتبر 1917 ادامه یافت.

روسیه و انگلستان طبق موافقتنامه آگوست 1907 معروف به سازش سن پترزبورگ ایران را میان خود به دو منطقه نفوذ تقسیم کرده بودند و بنابراین، به زعم آن دو دولت فرستادن نیرو به ایران کاری خلاف قاعده نبود!. سازش سن پترزبورگ با میانجیگری فرانسه حاصل شده بود تا آخرین مانع راه تحقق اتحاد نظامی سه دولت در برابر آلمان و یارانش برداشته شود. اتحاد نظامی انگلستان، روسیه و فرانسه زمینه را برای آغاز جنگ جهانی اول معروف به جنگ بزرگ و جنگ اروپاییان آماده ساخت که بر سر استعمار سرزمین های دوردست با هم رقابت داشتند.

 

1928م:سی ام اپریل 1928 دولت وقت «دکتر والدر» سویسی را برای اداره خزانه داری ایران استخدام کرد. هفته پیش از آن، دکتر «کورت لیندن بلات» آلمانی برای ریاست بر بانک ملی ایران استخدام شده بود. هر دو، در نیمه دوم ماه می وارد تهران شدند. قبلا برای اداره خزانه داری ایران از آمریکا که کشوری بیطرف بود و از ورود به صحنه سیاست جهان پرهیز داشت کارشناس استخدام می شد ولی دولت روسیه با استخدام کارشناس امور مالی از آمریکا هم موافقت نداشت زیرا قبلا یک کارشناس آمریکایی چند مالک هوادار روسیه (فئودال) را مجبور به پرداخت مالیات ساخته و چند فئودال دیگر را تهدید به حرّاج اموال کرده بود.


1938م:رضاشاه پهلوی 27 اپریل 1938 باخشم تمام فرهنگستان ایران را که از عمر آن درست 3 سال می گذشت به دلیل تنبلی اعضاء آن، که هرکدام مشاغل دیگر داشتند تعطیل کرد و دو هفته بعد (21 اردیبهشت) فرهنگستان تازه ای به ریاست وزیر فرهنگ وقت و 24 عضو ثابت ایجاد کرد.


1330ش:در پی انتشار اخبار مربوط به انبار مهمات ارتش در فارس، در این روز از سال 1330 هجری خورشیدی رئیس تسلیحات ارتش، فرمانده لشکر فارس و عده ای دیگر که مورد سوء ظن قرار گرفته بودند، دستگیر و بازداشت شدند. از همان لحظه انفجار این انبار، تردید به خرابکاری و احیانا توطئه خارجی در آن وجود داشت.

همزمان با اخطار انگلستان به ایران و ساعاتی پیش از نخست وزیر شدن دکتر مصدق در سال 1330 ، انبار مهمات ارتش در فارس منفجر شده و یک سوم کل اسلحه و مهمات ایران از جمله شصت هزار تفنگ و توپ از دست رفته بود.

 

1332ش:در این روز در سال 1332 جنازه سرتیپ افشار توس رئیس شهربانی کل کشور که شهرت وفاداری به دکتر مصدق را داشت و از اول اردیبهشت ناپدید شده بود در غار تلو در بلندی های شمال تهران کشف و متعاقب آن گروهی از افسرانی که دکتر مصدق آنان را بازنشسته کرده بود به اتهام ربودن و شکنجه و قتل او دستگیر و بازداشت شدند.

پس از برانداخته شدن حکومت دکتر مصدق با کودتای 28 امرداد 1332، با این که پاره ای ازمتهمان اعترافهایی کرده بودند، برای همه آنان قرار منع تعقیب صادر و پرونده بسته شد!.

 

افشارتوس

 

1357ش:ششم و هشتم اردیبهشت 1357 (سال انقلاب) رونالد ریگن و مارگارت تاچر دو سیاستمدار محافظه کار آمریکا و انگلستان که هر دو بعدا رئیس دولت شدند، متعاقب هم، در تهران با شاه، جمشید اموزگار نخست وزیر وقت و مقامهای دیگر ازجمله هوشنگ انصاری وزیر نفت ملاقات و مذاکره کردند. شخص شاه با کارتر رئیس جمهوری وقت آمریکا و نیز نخست وزیر وقت انگلستان از حزب کارگر میانه خوبی نداشت. دوستان آمریکایی شاه عمدتا از سران حزب جمهوری خواه آمریکا بودند. تاچر در سمت رهبر حزب محافظه کار انگلستان وارد تهران شده بود و سفر او سه روز طول کشیده بود.

 

ریگن وتاچر

 

2006م:رسانه ها در آوریل 2006 (بهار 1385) به نقل از منابع دولتی ایران گزارش داده بودند: در حالی که در کشورهای مختلف مبارزه با کشیدن سیگار ادامه دارد که از سوی سازمان جهانی بهداشت قاتل شماره یک انسان اعلام شده است در ایران در سال گذشته تولید سیگار 12 و 7 دهم درصد نسبت به سال ماقبل افزایش یافته بود.

کارخانه های سیگار سازی در ایران دولتی و این کالا در انحصار دولت است.

 

1737م:27 آوریل سال 1737 ادوارد گیبون Gibbon، مردی که تاریخ انحطاط و زوال امپراتوری روم را نوشت، به دنیا آمد. این کتاب که در چند جلد در دهه های آخر قرن 18 نوشته شده و مخصوصا فصول 15 و 16 آن همواره مورد توجه دولتمردان و سیاستمداران بوده است، زیرا درسهای جالبی از آن به دست می آید. وی در طول سالهای اقامت خود در فرانسه از معاشران روشنفکران این کشور و از جمله ولتر بود.

 

گیبون

 

هربرت اسپنسر اندیشمند انگلیسی نیز 27 آوریل در سال 1820 به دنیا آمد و تا سال 1903 زندگی کرد. وی بود که فرضیه تحول را وارد فلسفه ، جامعه شناسی و حتی روانشناسی کرد. او از حامیان حقوق طبیعی و از محرکان لیبرتاریان ها بشمار می رود.

 

اسپنسر

 

آنتونیو گرامشیAntonio Gramsci ( تلفظ در برخی زبانها: گرامشچی - گرامسی) فیلسوف کمونیست ایتالیایی 27 آوریل 1937 در 46 سالگی درگذشت (متولد سال 1891).

 

گرامشی


2006م:بهای بنزین در ماه آوریل 2006 در جایگاههای فروش در ایالات متحده آمریکا، هر گالن از سه دلار تجاوز کرد که قبلا سابقه نداشت و گفته شده بود که بازهم افزایش می یابد. این پیش بینی تحقق یافت و در آوریل 2008 بهای بنزین در آمریکا به هرگالن 4 دلار رسید.

رسانه های این کشور درگزارش های آوریل 2006 خود اشاره کرده بودند که مصرف کنندگان آمریکایی جورج بوش و معاونش «چنی» را در این ماجرا «بی نظر» نمی دانند زیرا هر دو سابقه فعالیت نفتی داشته اند و بانو «رایس» وزیر امورخارجه آمریکا هم قبلا مدتی با کمپانی نفتی «شوران» همکاری داشته بود. ولی صحبت از این است که این پول اضافی ناشی از افزایش قیمت به جیب چه کسانی می رود زیرا که تنها حدود نیمی از آن صرف خرید نفت خام می شود.

رسانه های آمریکا برای این پرسش، پاسخ پیدا کرده و این پاسخ را از جزئیات مربوط به دریافتی «لی ریموند» رئیس کل (سی.ای. او.) کمپانی نفتی اکزان موبیل که بتازگی بازنشسته شده بود به دست آورده بودند. وی که یک مهندس شیمی است 98 میلیون دلار پاداش بازنشستگی، 48 میلیون دلار پاداش کارکرد در سال 2006 دریافت کرده و از آن پس نیز هر سال 42 میلیون دلار حقوق بازنشستگی می گیرد.

 

لی ریموند

 

1754م:مجسمه نیم تنه توسیدیدس را در 7 مارس 1754 با کشتی آناماریا به انگلستان منتقل کردند. مورخان« آوریل سال 430 پیش از میلاد را ماهی می دانند که «توسیدس Thucydides» نخستین خبر نگار صحنه های جنگ و اولین مورخی که در نوشتن تاریخ روش علمی بکار برد و در هر دو مورد حتی یک گام از چارچوب بی طرفی خارج نشد؛ بخش اول کتاب خود «جنگ پلوپونز» را به پایان برد.

 

مجسمه نیم تنه توسیدیدس


1945م:27 آوریل 1945 و سه روز پیش از خودکشی هیتلر، روزنامهVOLKISCHER BEOBACHTER (ناظر) ارگان حزب ناسیونال سوسیالیست آلمان (نازی) تعطیل شد زیرا که چاپ و توزیع آن و حتی رسانیدنش به دست پیشوا، به سبب پیشروی سربازان شوروی در درون شهر برلن امکان ناپذیر شده بود.

 

روزنامه حزب ناسیونال سوسیالیست


1521م:فردیناند ماژلان، دریانورد اروپایی که نام پاسیفیک (پاسیفیکو ــ آرام) را بر بزرگترین بدنه آبی جهان گذارد 27 آوریل 1521 در جزایر فیلیپین به دست یک بومی این جزایر کشته شد. او و همراهانش نخستین اروپاییان بودند که راه عبور از اقیانوس اطلس به اقیانوس آرام را به دست آوردند که بر تنگه مربوط (منتهی الیه قاره آمریکا) نام ماژلان گذاشته شده است. او وهمراهانش همچنین نخستین اروپاییان بشمار می روند که عرض اقیانوس آرام را طی کردند و باقیمانده همراهان ماژلان موفق شدند که در همین سفر، گردش خود با کشتی به دور کره زمین را تکمیل کنند.

 

ماژلان


1802م:در پی تبادل نظر با بزرگان انقلاب و اندیشمندان فرانسه و با هدف تامین وحدت و آشتی ملی و بازگشت مهاجران زمان انقلاب از خارج و کمک به پیشرفت همه جانبه فرانسه، ناپلئون بناپارت 26 آوریل 1802 اعلامیه عفو عمومی صادر کرد.

 

ناپلئون


1909م:پارلمان عثمانی (در آن زمان تازه تاسیس) مرکب از دو مجلس، 27 آوریل سال 1909 سلطان عبدالحمید را که متهم به قتل عام، ظلم و تعدی، خشونت، سرقت پول دولت و بی اعتنایی به احکام قرآن شده بود به اتفاق آراء برکنار و برادرش را به نام سلطان محمد پنجم برجای او نشانید.

بعدا اعلام شد که سلطان عبدالحمید معادل ده میلیون دلار از خزانه دولت برداشته و در بانکهای آلمان و آمریکا به نام خود پس انداز کرده است!.

 

عبدالحمید دوم


1945م:27 آوریل سال 1945 پارتیزانهای کمونیست ضمن بازرسی چند کامیون نظامی آلمان که در حال حرکت به شمال ایتالیا برای خروج از این کشور بودند موسولینی رهبر سابق (دوچه) و مترس (رفیقه) او را که در میان بار کامیونها مخفی شده بودند یافتند و بیرون کشیدند. موسولینی از سال 1943 عملا یک زندگی مخفی در حال فرار داشت.

 

موسولینی

 

1978م:27 آوریل سال 1978 در ساعات بعد از نیمه شب حزب کمونیست افغانستان به دبیرکلی نورمحمد تره کی که دو شاخه آن «خلق و پرچم» بار دیگر متحد شده بودند در این کشور دست به کودتا زد و از 28 آوریل قدرت را به دست گرفت. محمدداودخان 69 ساله که خود با انجام کودتا برضد محمد ظاهر شاه (پسر عّمش) به ریاست افغانستان دست یافته بود 28 آوریل و پس از یک روز مقاومت کشته شد. با او هجده تن از بستگان و گروهی از همکارانش هم کشته شدند. محمدداودخان که در ژوئیه 1973 نظام حکومتی افغانستان را تغییر داده و جمهوری کرده بود پنج سال حکومت کرد. وی قبلا هم صدراعظم افغانستان بود.

کودتا توسط افسران کمونیست افغانستان از جمله ژنرال عبدالقادرخان معاون نیروی هوایی این کشور و محمد اسلم وطنجار صورت گرفته بود. درجریان کودتا، محمد نعیم برادر محمدداودخان (که سابقا سفیر افغانستان در واشنگتن بود) نیز کشته شد.

 

محمدداودخان

 

2006م:24 آوریل 2006 دهمین کنگره حزب کمونیست ویتنام (حزب حاکم) در آخرین جلسه خود طرح های برنامه چهار ساله پیشرفت اقتصادی ـ اجتماعی (سوسیو اکونومیک) این کشور را تصویب و «نونگ دوک مان» 65 ساله را برای یک دوره 5 ساله دیگر به دبیرکلی این حزب (رهبری کشور) برگزید.

 

نونگ

 

2006م:برغم مقاله های اعتراض آمیز روزنامه های غرب در جریان دیدار آوریل 2006 «هو» رهبر چین از آمریکا که این کشور بدون داشتن دشمن و یا در معرض تعرض بودن، بودجه نظامی خود را افزایش داده و میزان افزایش خیلی بیش از آن است که ارقام آن رسما اعلام شده است، ناوگان چین اواخر آوریل در آبهای دریای شرقی این کشور دست به یک مانور بزرگ زده بود. روزنامه مردم چاپ پکن که عکس بالا را از گوشه ای از مانور منتشر ساخته نوشته بود که نیروهای مسلح چین آمادگی دفاعی کامل و نیز اجرای تصمیمات رهبری حزب را دارند.

برخی روزنامه ها، انجام این مانور را یک دهن کجی به غرب تلقی کرده بودند. این دهن کجی ها چین توده ای به غربی ها از آن پس ادامه داشته است.

 

گوشه ای از مانور

 

1526: بابر از امیر زادگان تیموری در جنگ بر پادشاه هند فائق آمد، دهلی را تصرف و دودمان تیموریان هند ( معروف به مغولان ) را بنیاد گذارد.

1773: پارلمان انگلستان با وضع قانون چای باعث شد که این دولت مهاجرنشین خود در آمریکای شمالی را از دست بدهد. طبق این قانون، مهاجرنشینان مکلف بودند ازتجار انگلیسی چای خریداری کنند ، ولو این که نامرغوب و گرانتر باشد.

1913: سلطان احمدشاه قاجار در تهران ازدواج کرد.

1921: ژنرال رضا خان فاتح تهران در جریان کودتای اسفندماه ، و رئیس لشکر قزاق وزیر جنگ شد.

1959: لیو شائو چی رئیس جمهوری چین خلق شد.

1976: صندوق پول عربی در ابوظبی آغاز بکار کرد

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی