۰

تقویم تاریخ 30فروردین

 تقویم تاریخ


2م: 19آوریل سال 2 میلادی سنای روم تصویب کرد که برای جنگ قریب الوقوع با ایران ده هزار مرد«ف.انک» اجیر شوند و به جای انتقال با کشتی از طریق بنادر ایتالیا، از راه دانوب و دریای سیاه خود را به آسیا برسانند. فرانکها که نام کشور فرانسه از آنان گرفته شده است در آن زمان در جنوب آلمان بسر می بردند که بعدا به فرانسه سرازیر شدند. ژرمن ها (اقوام آلمانی) با این که قرنها زیر سلطه رومیان بودند حاضر نمی شدند که به صورت «مرسنر رومی» با ایرانیان وارد جنگ شوند. در طول تاریخ، دیده نشده است که آلمان و آلمانی بر ضد ایران و ایرانی قدمی برداشته باشد. ایران در جریان دو جنگ بزرگ قرن بیستم، به خاطر داشتن احساس دوستی و همنژادی با آلمانی ها آسیب بسیار دید

بسیاری از آن فرانکهایی که طبق مصوبه آوریل سال 2 میلادی به جبهه ایران فرستاده شده بودند، در جنگ با ایران اسیر و یا کشته شدند و تنها چند صد تن از آنان موفق به بازگشت شدند و همین عده تلاش کردند شیوه های جنگی ایرانیان را به فرانکها بیاموزند که تیراندازی در جهت مخالف تاخت اسب یکی از این فنون بود.

 

مجسمه یک سرباز فرانک


1301ش:سی ام فروردین سال 1301 اسماعیل سمیتقو (کرد) معروف به اسماعیل آقا که در کردستان و غرب آذربایجان دست به قدرت نمایی مسلحانه زده بود و با افراد خود به شهرها و روستا ها حمله می برد با نیروی ژاندارم وارد جنگ شد که در این زد و خورد یکروزه ژاندارمها موفق نشدند.

 

اسماعیل سمیتقو


1343ش:در فروردین 1343 شورای وزیران دولت وقت ایران به منظور جلوگیری از افزایش بهای اتومبیل دست دوم که بازار سیاه پیدا کرده بود و خرید«اتومبیل نو» نوبتی شده بود با تصویب آیین نامه ای که مورد موافقت شورای عالی اقتصاد قرار گرفته بود «اتومبیل» را یک کالای ضروری اعلام داشت و ورود آن را آزاد اعلام کرد.


1349ش:در جلسه سی ام فروردین 1349 مجلس شورای ملی، چهار تن از نمایندگان حزب پان ایرانیست اقدام دولت وقت در قبال بحرین را شدیدا به باد انتقاد گرفتند و گفتند که دولت به خواست آمریکا که نسبت به بحرین برنامه دارد .قانونا «بحرین» استان چهاردهم ایران بشمار می آمد که شاه در سفر هند، در یک مصاحبه مطبوعاتی در پاسخ به سئوالی - به طور غیر منتظره گفت که حاضر است تعیین سرنوشت بحرین را موکول به رفراندم کند، ولی این رفراندم، تنها در بحرین انجام شد، نه در همه ایران؛ که اشکال قانونی داشته است. یکی از اتهامات امیر عباس هویدا که در فروردین 1358 اعدام شد حمایت از جداشدن بحرین از پیکر وطن بود.

 

دکتر هوشنگ طالع ناسیونالیست معروف

 

1801م:«گوستاو فخنر Gustav Fechner» فیلسوف آلمانی19 آوریل سال 1801 به دنیا آمد و برای تکمیل سایکو فیزیک تلاش بسیار کرد. او در کتاب معروف خود « مقدمه ای بر سایکو فیزیک » زنده ماندن روح پس از مرگ جسم و اجتماع این ارواح در وقت مقرر را ثابت کرده است.

 

گوستاو

 

2005م:انتخابات منطقه ای آوریل 2005 کوبا که در آن هشت میلیون رای دهنده شرکت کردند و اعضای 169 شورای محلی را برگزیدند پدیده تازه ای در دمکراسی تلقی شده است زیرا هرکس، صرف نظر از این که عضو حزب کمونیست (حاکم) و مورد تایید این حزب بود و یا نبود می توانست خود را نامزد کند


33پیش ازمیلاد:نخستین کتابخانه عمومی (پابلیک لایبراری) در جهان که هر باسوادی حق داشت به آن دسترسی داشته باشد 19 آوریل سال 33 پیش از میلاد( 2036 سال پیش ) در شهر رم گشایش یافت و ظرف 509 سال (تا سال 476 ) تعداد این نوع کتابخانه در قلمرو روم به رقم 26 رسید.

 

نمای ورودی کتابخانه عمومی شهر نیویورک

 

1906م:دکتر پیرکوری Pierre Curie فیزیکدان فرانسوی که به اتفاق همسرش رادیوم و پلوتونیوم را کشف کرد و به فیزیک اتمی اهمیت تازه داد 19 آوریل سال 1906 در یک حادثه خیابانی در پاریس کشته شد. وی 15 ماه مه سال 1859 در همین شهر به دنیا آمده بود.

 

پیر


1632م: 19آوریل 1632 «شاه جهان» امپراتور تیموری هند دستور تخریب معابد هندوها را صادر کرد و با این دستور، آتش دشمنی هندوها با مسلمانان شبه قاره را روشن ساخت ـ آتشی که هنوز خاموش نشده است.


1941م:19 آوریل 1941 نیروهای اعزامی انگلستان از هند، ظاهرا به هواداری از نایب السلطنه عراق که در پی کودتای «رشیدعالی الگیلانی» از سوی مجلس این کشور برکنار شده بود بصره و نواحی اطراف آن را متصرف شدند.

 

1995م:19 آوریل سال 1995 انفجار یک خودرو ون (بزرگتر از استیشن واگن) حامل بمب در اکلاهماسیتی، ساختمان دولت فدرال آمریکا در این شهر را ویران ساخت و باعث مرگ 168 تن و جرح بیش از 500 نفر دیگر شد.

 

ساختمان فدرال  در اکلاهماسیتی پس از انفجار

 

1171: حکومت فاطمیون بر مصر پایان یافت و این کشور به دست ایوبیان افتاد.

1899: جزایر فیلیپین که قرنها متعلق به اسپانیا بود در پی شکست این کشور در جنگ دریایی مانیل از آمریکا از این روز به آمریکا تعلق گرفت وتا سال 1946 این وضعیت ادامه داشت.

1923: قانون انتخابات مصر زنان و نظامیان را از دادن رای محروم کرد.

1941: ارتش بلغارستان از فرصتی که جنگ جهانی دوم فراهم آورده بود استفاده کرد و به مقدونیه حمله برد.

1945: ناو هواپیمابر آمریکایی فرانکلین براثر حمله ژاپنی ها آسیب دید.

1971: نخستین ایستگاه فضایی به نام سالیوت ــ 1 از سوی دانشمندان شوروی در مدار زمین قرار گرفت.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی