۰

تقویم تاریخ 3 اردیبهشت

 تقویم تاریخ

478م:23آوریل سال 478 پیش از میلاد سران کشور ــ شهرها و جزایر یونانی که اتحادیه «دلوس» را به منظور مقابله گروهی با تهدیدهای ایران ــ تنها ابرقدرت وقت جهان ــ تشکیل داده بودند اعلامیه ای را امضاء کردند که در آن آمده بود: وجود یک ابر قدرت در جهان؛ مغایر نظم گیتی، منطق و عقل سلیم و منافع ملل است و آنان این اتحادیه را تشکیل داده اند تا در برابر هرگونه زورگویی بایستند و بدون دغدغه از خطر تجاوز نظامی و تنها ماندن در برابر تعرض، به زندگانی خود ادامه دهند

.

پائوسانیاس که از ایران پول می گرفت

 

مورخان یونانی و بعدا رومی، بخشهایی از این اعلامیه را در تالیفات خود آورده اند. «دلوس» نخستین اتحادیه ملل کوچک در برابر یک دولت بزرگ در طول تاریخ بشمار می رود.

پس از تشکیل اتحادیه «دلوس» بدون شرکت اسپارت، ایران از این وضعیت استفاده کرد و هنگامی که میان اسپارت و آتن جنگ در گرفت، به رساندن پول و کمک نظامی و تجهیزات به اسپارت پرداخت و به دست اسپارتی ها استقلال آتن را نابود ساخت و از همین زمان مورخان یونانی واژه «امپریالیست» را برای توصیف ایران بکار بردند. زد و خوردهای اسپارت و آتن که توسیدیدس مورخ آن عصر، شرح آنها را نوشته است در تاریخ به جنگهای «پلوپونز» معروف شده اند.

 

آریستیدس مبتکر اتحادیه دلوس

 

1514م:23 آوریل سال 1514 قشون عثمانی اردوی آمادگی خود را برپا کرد تا با همه امکانات و در راس آن سلطان سلیم یکم به سوی ایران به حرکت درآید و دولت نوبنیاد ایران به رهبری شاه اسماعیل صفوی را که می رفت تا امپراتوری ساسانیان را احیاء کند نابود سازد. برخورد دو نیرو 23 اوت (درست چهار ماه بعد) در چالدران نزدیک خوی صورت گرفت .

 

سلیم یکم

 

1920م:تروتسکی کمیسر ارتش سرخ (نیروی نظامی بلشویکهای روسیه) 22 آوریل 1920 چند واحد ضربتی را با کشتی روانه بندر انزلی کرد تا انگلیسی ها را از شمال ایران برانند.این نیرو تا پایان اردیبهشت 1299 ماموریت خود را پیروزمندانه به انجام رسانید.

 

 زمانی که کمیسر ارتش سرخ بود


1941م:روزنامه های لندن از طریق انتشار مقاله و خبر در شماره های 22 ، 23 و 24 آوریل سال 1941 خود رضا شاه را متهم به هواداری و نزدیک شدن کامل به دولت وقت آلمان (حکومت حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران به رهبری هیتلر ) کرده بودند. ظاهرا این هشدار به موقع را به گوش رضا شاه نرسانده بودند تا گوش به زنگ باشد و ایران را برای مقابله با پیش آمدهای احتمالی آماده کند.

مقامات نزدیک به دربار، در برابر پرسشهای رضا شاه که چه خبر است؟. پاسخ می دادند: خاطر مبارک آسوده باشد!.

 

رضاشاه

 

1330م:ایرانیان دراردیبهشت 1330 در سوک درگذشت محمدتقی بهار ــ ملک الشعراء خود ــ نشسته بودند که در آغاز این ماه در 67 سالگی فوت شده بود. بهار در عین حال یک دولتمرد و سیاستمدار، و مدتی هم وزیر فرهنگ وطن بود.

 

ملک الشعراء

 

1969م:23آوریل 1969 (سوم اردیبهشت 1348) ایران و عراق در آستانه یک جنگ تمام عیار قرار گرفته بودند. دولت ایران به ارتش آماده باش داده بود و جنگ تبلیغاتی دو کشور به اوج خود رسیده بود. همزمان با اعلام آماده باش ارتش، مین باشیان به فرماندهی نیروی زمینی و فریدون جم به ریاست ستاد ارتش منصوب شده بودند.

 

1917م:لنین ( ولادیمیر ایلیچ ) 22 آوریل 1917 و شش روز پس از بازگشت از تبعید به وطن ــ در زادروز خود ــ بیانیه ای منتشر ساخت که جامعترین تعریف از اختلاف طبقاتی به شمار آمده است.

در مقدمه این بیانیه چنین آمده بود: جدا سازی مردم از هم در یک جامعه که از دیر زمان «کلاس» خوانده شده است عامل اقتصادی دارد و ثروت است که این کلاس ها را به وجود می آورد.لنین در بیانیه 16 آوریل 1917 خود که آن را پس از بازگشت از تبعید 11 ساله صادر کرده بود کاپیتالیسم و آزمندی دولتهای توانمند را عامل جنگ جهانی اول خوانده بود که نتوانسته بودند بر سر چاپیدن کشورهای ضعیفتر و بلعیدن مواد خام و کارگر ارزان سرزمین ها به سازش برسند.

لنین جنگ بر سر استثمار و گسترش منطقه نفوذ را یک بیشرمی گستاخانه و جنایت نسبت به بشریت خوانده بود.لنین 22 آوریل 1870 به دنیا آمد و 54 سال عمر کرد.

 

لنین

 

1893م:23 آوریل سال 1893 مردان بالغ بلژیک اجازه یافتند نماینده انتخاب کنند و این نمایندگان تشکیل پارلمان و شوراهای شهر دهند و به نمایندگی از جانب آنان حکومت کنند. تعیین نخست وزیر و تایید انتصاب وزیران هم در اختیار پارلمان قرار گرفت.

در همان زمان به رای دهندگان بلژیکی تاکید شد که با چشم باز آراء خود را به صندوقها بیندازند و در انتخاب نماینده تحت تاثیر تبلیغات و تلقین دیگران قرار نگیرند و گرنه منظور از دمکراسی و رای مخفی تحقق نخواهد یافت. به رای دهندگان (از طریق ارسال بخشنامه و اعلامیه) همچنین تاکید شد که مهمترین کار پارلمان و شورای شهر وضع مالیات و عوارض است که از جیب آنان خارج می شود و اگر در انتخاب نماینده دقت نکنند، مسئول این سهل انگاری خودشان خواهند بود و پس از انتخاب نماینده اعتراضشان به کارهایی که او به نام آنان انجام خواهد داد موثر واقع نخواهد شد، مگر در روز انتخابات بعدی. آنان تنها می توانند که دوباره آن نماینده را انتخاب نکنند و دمکراسی یعنی همین، اما توجه داشته باشند که دو سال و یا بیشتر، برای آزمایش یک نماینده زمانی طولانی است و اشتباهات او در این فاصله ممکن است جبران ناپذیر باشد، بنابر این؛ هم اکنون دقت کنند و با چشم بسته رای ندهند.

 

1818م:23 آوریل زادروز جیمز آنتونی فرود James Anthony Froude مورخ بنام است که در سال 1818 به دنیا آمد.

«فرود» که «تاریخ آنگلو ساکسون ها» و «الهه انتقام» مهمترین تالیفاتش هستند نکته های جالب و آموزنده متعدد دارد

 

جیمز آنتونی فرود

 

1616م:میگوئل دو سروانتس ساودرا نویسنده «دون کیشوت» و ویلیام شکسپیر نویسنده هاملت و «رومئو و ژولیت» 23 آوریل سال 1616 دیده از جهان فرو بستند، شکسپیر درست در پنجاه و دومین زادروزش درگذشت!. سروانتس اسپانیایی، و شکسپیر انگلیسی بود و هر دو در نوشتن نبوغ داشتند.

 

شکسپیر

 

سروانتس

 

1500م:پدرو آلوارز کابرال دریانورد پرتغالی که آرزویش ثروتمند شدن خود و توانمند ساختن وطنش پرتغال بود 23 آوریل سال 1500 میلادی به سرزمینی در قاره آمریکا رسید که چون دارای جنگلهای درخت برزیل (چوب سرخ) بود نامش را برزیل گذارد و پس از یک توقف هشت روزه، اول ماه مه آنجا را ملک شخصی پادشاه پرتغال اعلام داشت و با نصب یک پرچم پرتغال و یک صلیب چوبی که همانجا ساخته شده بود آن سرزمین پهناور و مسکون را به همین آسانی متصاحب شد.

 

کابرال


2003م:طبق یک بولتن رسمی، پلیس آمریکا در آوریل 2003 در کالیفرنیا یک جاسوس دوجانبه را که زنی است 49 ساله بود دستگیر کرده بود و به قاضی سپرده بود. این زن متهم شده بود در حالی که خبر چین سازمان امنیت داخلی آمریکا بود و از این بابت جمعا یک میلیون و هفتصد هزار دلار دستمزد دریافت کرده بود برای چین هم جاسوسی می کرد.

 

    کاترینا لئونگ

 

0: توتموس سومTuthmose III در چنین روزی (طبق محاسبات تقویمی!) در سال 1479 پیش از میلاد به عنوان ششمین فرعون سلسله هجدم مصر باستان زمام امور این کشور را به دست گرفت، ولی چون مادرش ملکه (زن اصلی فرعون متوفا) نبود تا با خواهر خود که از ملکه به دنیا آمده بود ازدواج نکرد!، پادشاهی او برسمیت شناخته نشد. وی که گورش در وادی فراعنه (لوکسور) به دست آمده است در طول سلطنت خود سوریه و سودان (نوبی) را تصرف کرد و بر قلمرو مصر افزود.

 

توتموس سوم


34: طبق محاسبات اسحق نیوتن در این روز مسیح مصلوب شده است.در این که کدام روز از ماه آوریل این حادثه روی داده نظرات مختلف است.

1348: دادن لقب شوالیه Knighthood ( سر ) در انگلستان برقرار شد.

1398: امیر تیمور آهنگ تصرف هند کرد و 17 دسامبر همین سال پس از غلبه بر ارتش 50 هزار نفری سلطان هند وارد دهلی شد و آن را غارت کرد و ویران ساخت.

1838: نخستین کشتی که با قوه بخار حرکت می کرد عرض اقیانوس اطلس را طی کردو از اروپا خود را به نیویورک رسانید.

1867: ویکتوریا پادشاه انگلستان و ناپلئون سوم پادشاه فرانسه ــ هر دو ــ طرح ساختن تونل دریای مانش را رد کردند که در نیمه دوم قرن 20 ساخته شد.

1891: یهودیان از مسکو اخراج شدند.

1898: دولت اسپانیا پس از دریافت التیماتوم دولت آمریکا بر سر کوبا متقابلا به‌آن دولت اعلان جنگ داد.

1920: در جریان تقسیم مستملکات عثمانی ، عراق و فلسطین سهم انگلستان و سوریه و لبنان سهم فرانسه شد!.

1922: ( 1311 ) :فیصل پادشاه ساخت انگلستان در عراق برای یک دیدار رسمی و ملاقات با رضا شاه وارد خاک ایران شد.

1941: ارتش یونان تسلیم شد و این کشور به تصرف آلمان در آمد و دولت انگلستان پادشاه یونان را با هواپیما به مصر منتقل کرد.

1941: شهر بلگراد به دست آلمان افتاد.

1949: شهر نانژینگ به دست نیروهای مائو افتاد.

1952: خط لوله انتقال نفت عراق از کرکوک به بانیاس سوریه (ساحل مدیترانه ) پایان یافت.

1956: دیوان عالی آمریکا رای داد که جدایی نژادی در این کشور مغایر قانون اساسی است.

1965: شوروی نخستین ماهواره مخابراتی خود را در مدار زمین قرار داد.

1993: مردم اریتره در یک رفراندم رای به جدایی از اتیوپی دادند.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی