۰

تقویم تاریخ 26فروردین

 تقویم تاریخ


399م:یزرگرد اول شاه ساسانی ایران پس از آغاز سلطنت، 15 آوریل سال 399 میلادی به مسیحیان قلمرو ایران آزادی مذهبی داد و با ارسال پیامی به رم به دولت و سنای روم یادآور شد که دستور داده است همه تدابیر و عملیات خصمانه بر ضد روم پایان یابد و بازرگانان رومی بتوانند در قلمرو ایران آزادانه به داد و ستد بپردازند و تحت حمایت فرمانداران ایران باشند.


15422م: آوریل سال 422 میلادی (23 سال پس از پیام یزدگرد اول به دولت روم در باره مذهب) میان ایران و روم ــ دو ابر قدرت وقت ــ یک پیمان صلح صد ساله امضاء شد. این پیمان در پی یک جنگ دو ساله میان دوکشور به امضاء رسید. این جنگ را ارتش ایران به فرماندهی ژنرال «مهر نرسی» مازندرانی برنده شده بود و پیشنهاد صلح از سوی رومی ها داده شده بود تا پیشروی ژنرال ایرانی متوقف شود. این پیمان صد ساله تنها دو سال و سه ماه عمر کرد و رومی ها در تابستان سال 424 که ایران را در مرزهای شمالشرقی (حوالی بدخشان) در گیر طوایف آن سوی کوههای پامیر دیدند بار دیگر در سوریه نیرو پیاده کردند و جنگ از سر گرفته شد.

 

1950م:اعتراض به ازدواج فاطمه پهلوی خواهر شاه وقت در ایتالیا با یک مرد تبعه امریکا، از این روز در سال 1950 (1329 هجری خورشیدی) در ایران شدت گرفت شد. این اعتراض و مخالفت به این لحاظ بود که ازدواج یک زن مسلمان با مرد غیر مسلمان ممنوع و به علاوه ازدواج یک زن تبعه ایران با یک مرد تبعه کشور دیگر منوط به کسب اجازه قبلی از دولت ایران (وزارت امورخارجه) است که فاطمه پهلوی هر دو مورد را نادیده گرفته بود.

 

 

2007م:تاجیکها (پارسی زبانان) در نیمه اول آوریل 2007 آهنگساز بزرگ خود را که آهنگهای او در همه ایرانزمین، از کشمیر تا کردستان سوریه و میان فارسی زبانان سایر کشورها هواداران فراوان دارد ازدست دادند. جنازه «طلبشاه ستار» 22 فروردین (11آوریل 2007) با تشییع بی سابقه در گورستان مشاهیر در شهر دوشنبه مدفون شد.

 

ستار

 

1452م:15 آوریل زادروز «لئوناردو دا وینچی» هنرمند و دانشمند ایتالیایی است که بسال 1452 در «وینچی» وافع در 30 کیلومتری فلورانس به دنیا آمد و در سال 1519 درگذشت. آثار هنری متعدد از او باقی مانده از جمله تصویر «مونا لیسا». اخیرا بانویی که دا وینچی تصویر او را ترسیم کرده و این تصویر به مونالیسا شهرت یافته شناخته شده است. دا وینچی در عین حال یک ریاضیدان بود و نخستین کسی است که طرح هلی کوپتر را کشیده است.

 

لئوناردو دا وینچی

 

1766م: در این روز در سال 1766 فردریک بوتروک Friedrich Bouterwek فیلسوف آلمانی به دنیا آمد و آثار متعدد از او باقی است از جمله خاطرات ده جلدی اش. بوتروک در آغاز از پیروان فلسفه «کانت» بود که بعدا راه دیگری در پیش گرفت.

 

1980م:ژان پل سارتر اندیشمند فرانسوی قرن 20 و از اصحاب فلسفه اگزیستانسیالیسم 15 آوریل 1980 در گذشت. وی 75 سال عمر کرده بود. سارتر در باره «بودن و زیستن» و این که آدم محکوم است که آزاد باشد و همچنین بی تفاوتی ها در قبال انسانیت بحث کرده و نظر داده است. سارتر از فلاسفه چپگرا است و درموارد متعدد عقاید او با نظرات مارکس تفاوت زیاد ندارد.

 

سارتر

1469م:گورو « نانک Nanak» پیشوا سیکها 15 آوریل سال 1469 در تالوندی در پنجاب غربی (پاکستان امروز) به دنیا آمد و از 32 سالگی به ترویج عقاید خود پرداخت که پیروان فراوان دارد. نانک بر ضد استثمار بود و آموزش می داد که خدا از کسی متنفر نیست و مردم نیز باید چنین باشند. نانک از کودکی با هندو و مسلمان دوست بود.

 

نانک


1986م:یک هفته پس از انفجار بمب در یک کلوب شبانه (دیسکوتک) در برلن غربی که پاتوق نظامیان آمریکایی بود و هفتم آوریل 1986 به وقوع پیوست، ریگان رئیس جمهور وقت آمریکا که دشمنی معمر قذافی را به دل داشت، آن رویداد را بهانه قرارداد و دستور حمله هوایی به لیبی را صادرکرد.

 

حمله هوایی آمریکا به ترابلس پایتخت لیبی


1912م:«کیم ایل سونگ» نخستین رهبر جمهوری دمکراتیک خلق کره ( شمالی ) 15 آوریل 1912 به دنیا آمد و 82 سال عمر و 47 سال بر آن سرزمین رهبری کرد.

 

کیم ایل سونگ

 

2007م:14 آوریل 2007 در باغ وحش شهر تایپه واقع در جزیره تایوان، تمساح یک دست کارمند باغ وحش را به دهان کشید و به همان گونه که در عکس دیده می شود از زیر آرنج قطع کرد.

سایر کارکنان باغ وحش به کمک رسیدند و دست قطع شده را از گلوی تمساح بیرون کشیدند. «چانگ پویو» کارمند مجروح باغ وحش به بیمارستان منتقل و جراحان دست قطع شده و جویده شده وی را در جای خود پیوند زدند.

 

دست کارمند باغ وحش زیر دندانهای تمساح!

 

69: «اتو » مدعی امپراتوری روم در جنگ « بدریاکوم » در شمال ایتالیا از نیروهای دولتی شکست خورد و روز بعد خودکشی کرد.

1205: یک سال پس از غارت قسطنطنیه توسط صلیبیون ، بلغارها هم در منطقه آدریانوپل نیروهای بیزانتیوم ( روم شرقی به پایتختی قسطنطنیه ) را شکست دادند.

1205: پاپ وقت اجازه نداد یهودیان در کردوبا ( قرطبه ) کنیسه بسازند.

1541: حکمران وقت مراکش پرتغالیها را از « اقادیر » بیرون راند.

1861: ابراهام لینکلن رئیس جمهوری وقت آمریکا برای جنگ با ایالات جنوبی که از اتحادیه جدا و برای خود کنفدراسیون آمریکا را به وجود آورده بودند 75 هزار نیروی داوطلب تدارک دید.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی