۰

تقویم تاریخ -24 اردیبهشت

 تقویم تاریخ

1304م:غازان خان ایلخان مغول که 9 سال بر ایران حکومت کرد یازدهم ماه مه سال 1304 میلادی (شوال 703) در نزدیکی قزوین درگذشت و در شنب غازان در تبریز در گوری که از پیش ساخته بود و عمارت و گنبدی بلند و مستحکم دارد مدفون شد. غازان پسر ارغون خان، با این که مادرش مسیحی و پدرش بودایی بود مسلمان شده و نام محمود بر خود نهاده بود.

 

1747م:احمد خان درانی که قبلا از ژنرالهای ارتش ایران بود و پس از قتل نادر شاه در جریان کودتای دهم ژوئن سال 1747 قوچان، به قندهار باز گشته و دعوی استقلال و پادشاهی کرده بود 14 مه 1757 (ده سال بعد) پنجاب را ضمیمه قلمرو خود اعلام داشت. وی 28 ژانویه این سال دهلی را تصرف کرده بود. احمد خان در مارس 1739 در جریان تصرف دهلی توسط نادر شاه از افسران سپاه ایران در این جنگ بود.

 

احمد خان


1332ش:بیست و چهارم اردیبهشت سال 1332 وزیر وقت دادگستری از مجلس شورای ملی خواست که در رابطه با ربودن و قتل ژنرال افشار توس رئیس شهربانی کل، از مظفر بقایی( نماینده مجلس ) که در مظان اتهام است سلب مصونیت پارلمانی کند تا بشود او را تحت تعقیب قضایی قرار داد. پس از براندازی 28 مرداد 1332 پرونده ربودن و قتل افشار توس بسته شد و منع تعقیب متهمان که برخی از آنان قبلا زندانی شده و اعترافاتی کرده بودند صادر گردید. ربودن افشار توس عمدتا با هدف تضعیف دولت دکتر مصدق صورت گرفته بود.

 

دکتر بقائی


1358م:بیست و چهارم اردیبهشت 1358 (14 مه 1979) شیخ صادق خلخالی رئیس وقت دادگاههای انقلاب در یک مصاحبه مطبوعاتی که در صفحات اول روزنامه ها انتشار یافته بود گفته بود که حکم اعدام شاه، فرح، اشرف، غلامرضا، فرح دیبا، شریف امامی، اردشیر زاهدی، شعبان جعفری، سپهبد اویسی و پالیزبان را صادر کرده و هر ایرانی که اینها را بکشد عامل اجرای حکم دادگاه محسوب خواهد شد. وی در همین مصاحبه گفته بود که هویدا پیشنهاد یک میلیون دلار رشوه داده بود تا اعدام او دو ماه به تاخیر افتد تا بتواند توصیه هایش را بنویسد و به دولت وقت اندرز بدهد.

 

خلخالی


1987م:ریتا هیورث بازیگر آمریکایی فیلمهای سینمایی که بعدا با علی خان محلاتی(ایرانی تبار) ازدواج کرد و از او دختری به نام یاسمین دارد 14 مه 1987 در 68 سالگی از بیماری آلزایمر ( فراموشی ) درگذشت. یاسمین تحت تاثیر خصلت ایرانی خود که هیچگاه پدر و مادر را در سنین سالخوردگی و ازکارافتادگی تنها نمی گذارند مادر را در طول بیماری در خانه اش در نیویورک نگهداری کرد و آوازه همین فداکاری باعث شد که انجمن حمایت از بیماران آلزایمر به وجود آید.

 

ریتا

 

2001م:«راسی پورام نارایان» داستان نگار هندی 14 ماه مه سال 2001 و پس از 95 سال زندگی درگذشت. وی مسائل جامعه هند در قرن بیستم را به سبک چخوف به صورت داستان کوتاه درآورد و منتشر ساخت و با این کار کمک بزرگی به حل این مسائل کرد و هندیان از این بابت قدردان او هستند.

 

نارایان

 

1995م:در سال 1995و در سالروز بزرگداشت فردوسی، 14 مه، Ai Qing آی چینگ (شینگ) شاعر معاصر چین که به «فردوسی چین» شهرت داشت در 86 سالگی درگذشت. «آی» تحصیلکرده فرانسه، بیش از 50 سال همانند فردوسی شعر میهنی سرود و در این زمینه چند مجموعه شعر حماسی و نیز غزل دارد. در میان ادیبان جهان، «آی» فردوسی چین خطاب می شده است.

 

آی چینگ


1874م:دکتر «کلمنس فن پیرکوت» دانشمند اتریشی که راه تشخیص وجود بیماری سل در بدن یک فرد از راه آزمایش پوست را کشف کرد 14 مه در سال 1874 به دنیا آمده بود. وی 55 سال زندگی کرد. عامل (میکرب) بیماری سل توسط دکتر کخ آلمانی کشف شده بود.


1607م:چهاردهم ماه مه سال 1607 میلادی 104 (و به قولی 105) انگلیسی کار ساختن نخستین قرارگاه را در آمریکای شمالی آغاز کردند و سنگ بنای ایالات متحده را گذاردند که در سال 2006 جمعیت قانونی آن به سیصد میلیونی رسیده بود (به علاوه حدود 20 میلیون نفوس غیرقانوی = ساکنانی که پروانه اقامت ندارند) که از این جمعیت، تنها حدود یک میلیون نفرشان باقیمانده بومیان (سرخپوستان) هستند که در رزرویشن ها زندگی می کنند. برآورد شده است که در مه 1607 جمعیت بومیان آمریکای شمالی (ایالات متحده امروز) حدود بیست میلیون بود.

 

کاپیتان نیوپورت


1610م:14 ماه مه سال 1610 هانری چهارم پادشاه وقت فرانسه که فرمان «نانت» را با هدف پایان دادن به اختلافات مذهبی و جنگهای ناشی از آن امضاء کرده بود که آن اختلافات به اروپا و به ویژه فرانسه آسیب فراوان وارد ساخته بود به دست یک کاتولیک متعصب به نام فرانسوا راویلاک ترور شد. هانری چهارم با امضای منشور «نانت» در فرانسه آزادی مذهب اعلام کرده بود و اتباع فرانسه مجبور به تحمل مذاهب اقلیت شده بودند.

 

هانری چهارم


1933م:لینا مدینا که 27 سپتامبر 1933 در منطقه آندز کشور پرو (آمریکای لاتین) به دنیا آمده بود 14 ماه ماه 1939 (در 5 سال و هشت ماهگی) در بیمارستان با عمل سزارین که توسط دکتر «لوزادا» صورت گرفت یک پسر 2 کیلو و هفتصد گرمی کاملا سالم و طبیعی به دنیا آورد که نامش را «جراردو» گذاردند. این نخستین زاییمان از این دست است که در تاریخ بشر ثبت شده است. خانواده لینا قبلا تصور می کردند که در شکم او یک تومور و یا «کیست» است که هر روز بزرگتر می شود و او را برای درمان این تومور به بیمارستان برده بودند که حاملگی تشخیص داده شد و در وقت معین، وضع حمل انجام شد.

 

لینا، جراردو و دکتر لوزاد


1959م:14 ماه مه سال 1959، اتحاد شوروی و هفت کشور سوسیالیستی اروپایی متحد آن، ظاهرا در واکنش به مسلح شدن دوباره آلمان فدرال (آلمان غربی آن زمان) که به ناتو پیوسته بود، میان خود یک پیمان دوستی را امضاء کردند که هرگونه همیاری مشترک را شامل می شد. به موجب یکی از اصول این پیمان، تعرض نظامی به یکی از کشورهای عضو پیمان به منزله تجاوز به همه آنها بشمار می رفت و مستلزم دفاع مشترک بود. «ناتو» قبلا این موضوع را یک بند از اساسنامه خود قرار داده بود که چند سال پیش آن را حذف کرد.


2004م:«دمکراسی یک بار دیگر در هند معجزه کرد». این جمله تیتر شماره های 14 ماه 2004 بیشتر روزنامه در سراسر جهان بود . در انتخابات سال 2004 هند یک میلیارد نفری، اکثریت چهارصد میلیون رای دهنده با ساقط ساختن حکومت واجپایی، در حقیقت به اقتصاد کاپیتالیستی (اصطلاحا: اصلاحات اقتصادی) ، جهانی شدن اقتصاد، پر و بال یافتن بیش از این هندوهای افراطی و نیز نرمش زیاد در برابر آمریکا پاسخ رد دادند، به چپگرایی سنتی خود باز گشتند و قدرت را بار دیگر به حزب و خانواده نهرو که در طول 57 سال جمهوریت هند 45 سال حکومت را به دست داشت سپردند. با این تحول، حزب کنگره ملی هند با ائتلاف با 62 تن نمایندگان احزاب کمونیست حکومت را به دست گرفت.


2005م:در رابطه با سازمان ملل، در مه 2005 علاوه بر تعقیب و جستجوی اتهامات ارتکاب فساد در برنامه «نفت عراق و غذا برای مردم این کشور»، توجه رسانه ها به موضوع دیگری معطوف شده بود و آن، تدارک برگزاری شصتمین سالگرد ایجاد این سازمان بود که در آن سال برپا می شد. در این راستا، رسانه ها در سطح بین المللی ضمن تفسیر و نظر، خواستار دوباره نویسی کامل منشور ملل با تجدید نظر کامل در ارکان سازمان و حتی اصلاح و نوسازی اعلامیه جهانی حقوق بشر شده بودند. آنها گسترش شورای امنیت و تغییرات جزیی دیگر از این دست را برای مسائل جهان امروز کافی نمی دانستند.


1265:دانته شاعر و نویسنده ایتالیایی که 56 سال عمر کرد به دنیا آمد.

 

دانته

 

1771:رابرت اوون صاحب فرضیه سوسیالیسم تعاونی زاده شد.

 

  رابرت اوون

 

1940: دولت هلند در پی بمباران شدید «روتردام» توسط لوفت وافه (نیروی هوایی آلمان) تسلیم شد تا از تخریب و تلفات بیشتر جلوگیری شود. همزمان، ارتش آلمان از رود «موز» گذشت تا فرانسه را تصرف کند.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی