۰

تقویم تاریخ -22 اردیبهشت

 تقویم تاریخ


23پیش ازمیلاد:طبق پیوستی که بر تاریخ روم تالیف «لیوی» مورخ این کشور در سده یکم پیش از میلاد نوشته شده است، اگوستوس" امپراتور روم 12 ماه مه سال 23 پیش از میلاد (این تاریخ بعدا پس از تبدیل و احتساب تقویم ها به دست آمده است) اعلام کرد که دولت روم یک دولت تجاوزگر نیست و جنگهایی را که به آن دست می زده است به منظور تامین صلح بوده و «آزادیبخش» باید بشمار آیند! و دستور داد که رویدادنگاران ارتش روم که وقایع روزانه فعالیتهای نظامی را ثبت می کردند و «وقعه» می خواندند از آن پس این نکته را از نظر دورندارند و وقایع را طوری ننویسند که نشان دهد رومیان تجاوزگر و توسعه طلب بوده اند، ما دولت تیسفون (اشکانیان و به نوشته رومیان، پارتیان) نیستیم که از سلطه گری دست بر نمی دارد و.... از آن پس، عبارت صلح رومی (پاکس رومانا) وارد تاریخ شد و مورخان عهد امپراتوری این کشور تجاوزات، جنگها و اشغالگری های روم را «خدمت و فداکاری به خاطر صلح ـ وظیفه جهانی!» می نوشتند.

 

پوتین در مراسم نهم مه 2007


420م:تئودوسیوس دوم امپراتور روم ۱۲ مه سال ۴۲۰ میلادی(1587 سال پیش در روزی چون دیروز) در آخرین دیدار خود با افسران واحدهای ارتش این کشور که عازم جنگ با ایران بودند به آنان توصیه کرد که پس از رو به رو شدن دو ارتش و آغاز زد و خورد، بهترین هنگ رومی را مأمور تصرف پرچم ایران کنند و تأکید کرد که با تصرف پرچم، سربازان ایران روحیه خود را از دست خواهند داد که عاملی است مهم به سود ما. مورخ ارتش روم که در این جلسه حضور داشت و نیز ناظر صحنه های این جنگ ایران و روم بود که دو سال طول کشید نوشته است که در جریان جنگ، نیروهای رومی بارها کوشیدند تا پرچم ایران را به دست آورند، ولی موفق نشدند. این مورخ سپس به توصیف این پرچم و روش محافظت از آن پرداخته و نوشته است: ابعاد پرچم ایران (درفش کاویان) هفت متر در پنج متر است (اندازه ها بعدا به نظام متریک محاسبه شده است)، بر بالای آن نقش یادآوری اهورا مزدا (فروهر) قرار دارد، علامت برجسته پرچم با نخ های سیم و زر و گوهرهای گرانبها (یاقوت و ...) دوخته شده و این گوهرها به گونه ای قرار گرفته اند که اشعه آفتاب را تا مسافتی دور منعکس می کنند. این پرچم در جریان جنگ روی یک تپه یا زمین مرتفع قرار داده می شود و سه ردیف سرباز نیزه دار بلند قامت دایره وار از آن محافظت می کنند.

جنگی که از آن یاد شد در سال ۴۲۲ میلادی با امضای یکپیمان صلح میان دو ابر قدرت وقت پایان گرفت. باید دانست که پرچم ملی ایران باستان تنها یک بار تصرف شد و آن در جریان جنگ قادسیه در سال 637 میلادی بود.

 

درفش کاویان

 

1330م:22اردیبهشت سال ۱۳۳۰ دکتر مصدق نخست وزیر به طور غیر منتظره فاش کرد که اطلاع یافته است برای از میان برداشتن او توطئه شده و نقشه قتل وی طرح و آماده گردیده و بنابراین در مجلس متحصن خواهد شد تا اگر خون او را بریزند در خانه ملت جان داده باشد.


1964م:نشست اندیشمندان و استادان علوم سیاسی «برای بحث درباره عوامل اداری که دمکراسی را تضعیف می کند» ۱۲ ماه مه 1964 با صدور قطعنامه ای پایان یافت که «کاتلین نویل» بعداً شرح مذاکرات ، متن و تفسیر این قطعنامه را به صورت کتابی قطور در آورد. قبلا هم در زمینه این نشست کتابی در128 صفحه تحت عنوان «خال های سرطانی دمکراسی» انتشار یافته بود.

 

1941م:12 ماه مه سال 1941 (دوران جنگ جهانی دوم) کنراد زوس Konrad Zuse دانشمند آلمانی کامپیوتری را که ساخته بود، خودکار و توان برنامه نگاری داشت در شهر برلین به معرض تماشا گذارد. وی که در دسامبر 1995 درگذشت و در ریاضی ـ فیزیک دکترا داشت در زمان اختراع کامپیوتر (ماشین حسابگر) 31 ساله بود.

 

کنراد زوس


2004م:سردبیران و ناشران روزنامه های بزرگ (روزنامه های غیر محلی و عمدتا از کشورهای پیشرفته) در پایان نشست خود که هفتم مه 2004 آغاز شده بود ابراز نگرانی کردند که وسائل خبررسانی غیر حرفه ای تازه از جمله سیستم سلفون (تلفن موبایل)، وب لاگها، خبرگزاری های یک و یا چند نفره و خبرگزاری هایی که جای دفاتر روابط عمومی را گرفته اند و یکسویه مطلب می فرستند؛ به جای روشنگری، مخاطبان را گمراه می کنند، زیرا که دست اندرکاران آنها روش خبرگیری و خبرنویسی درست و مطابق ضوابط را نمی دانند و یا آن را بکار نمی گیرند و اصولا هدف های دیگری از کار خود دارند و ....


1799م:ویلیام پیت نخست وزیر وقت انگلستان 12 ماه مه 1799 در شورای وزیران این کشور اعلام کرد که به منظور جلوگیری از ورود شعارهای انقلاب فرانسه به آن کشورلایحه ای تنظیم کرده است که آن را به پارلمان خواهد داد و سپس پیشنویس آن را مطرح ساخت. این لایحه 12 ژوئن همین سال به تصویب پارلمان انگلستان رسید.

 

1812م:«اسپنسر پرسوالSpencer Perceval» نخست وزیر 50 ساله انگلستان و پدر شش پسر و شش دختر یازدهم ماه مه 1812 در تالار انتظار مجلس نمایندگان این کشور به دست یک مرد ورشکسته به نام «جان بلینگامJohn Bellingham» کشته شد. جان که بر اثر بدی اوضاع اقتصادی که نتیجه درگیری انگلستان با ناپلئون در جنگها و نیز تحریم اقتصادی انگلستان از سوی فرانسه و دوستان فرانسه بود، سرمایه خود را از دست داده و ورشکست شده بود برای دادن عریضه به نخست وزیر به مجلس رفته بود که در آنجا به قتل پرسوال دست زد.

 

اسپنسر پرسوال

 

1815م:ویلسون رئیس جمهوری امریکا 12 مه 1915(زمان جنگ جهانی اول)، پنج روز پس از غرق شدن کشتی مسافربر انگلیسی «لوزیتانیا» که ضمن آن 124 امریکایی هم کشته شدند به دولت آلمان اعتراض کرد .یک زیر دریایی آلمانی این کشتی را هفتم ماه مه در نزدیکی بندر لیورپول انگلستان با پرتاب دو اژدر غرق کرده بود.

 

لوزیتانیا در حال فرورفتن به زیر آب


1953م:12 ماه مه 1953 زادروز بمب هیدرژنی است و دارندگان آن عمدتا روسیه، آمریکا و چین هستند. ترومن رئیس جمهوری وقت آمریکا 31 ژانویه 1950 پس از اطمینان از اتمی شدن روسیه، دستور تهیه بمب هیدرژنی را بر پایه فعل و انفعالی که حرارت خورشید ناشی از آن است یعنی ادغام هسته های اتم هیدرژن سنگین با اتم دئوتریوم صادر کرد. به هم پیوستگی این دو هسته نیروی وسیعی را آزاد می کند. طبق آمار منتشره، روسها تعداد بیشتری بمب هیدرژنی در زرادخانه خود دارند.


1981م:در این روز از ماه مه 1981 فرانسوا میتران رئیس جمهوری فرانسه شد. وی به عنوان نامزد حزب سوسیالیست فرانسه، با کمک کمونیست های این کشور در انتخاباتی که سه روز پیش از این برگزار شده بود برنده شده بود. در این انتخابات، ژیسکار دستن رئیس جمهوری وقت فرانسه برخلاف انتظار شکست خورده بود.

 

میتران


2004م: 11مه 2004 نلسون ماندلا در جلسه مشترک پارلمان این فدراسیون آفریقای جنوبی که به مناسبت دهمین سالروز انتقال قدرت به اکثریت سیاهپوست برگزار شده بود گفت:

این روزها عکسهایی می بینیم و گزارشهایی را می خوانیم که عوامل دو دولت مدعی ردیف اول در دمکراسی و همچنین مدعی رهبری « جهان آزاد » مرتکب بدترین و زننده ترین نوع شکنجه زندانیان شده اند. این شکنجه ها که مغایر شئون هر انسان است نسبت به عراقی ها در میهن اشغالشده آنان، از سوی نیروهای اشغالگر اعمال شده است که فراموش شدنی و بخشش پذیر نیست . این اعمال احساسات عمومی آدمیان را جریحه کرده که نسبت به هم ارتباط عاطفی دارند.

ماندلا، نخستین سیاهپوستی که رئیس جمهوری افریقای جنوبی شد و اینک بازنشسته است و به علت کهولت و 27 سال زندانی بودن و تحمل اعمال شاقه، به سختی گام بر می دارد.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی