۰

تقویم تاریخ -12 اردیبهشت

 تقویم تاریخ

 

81514پیش ازمیلاد:بوغابیش (بگابیش) ژنرال پارسی که درسال 514 پیش از میلاد، در نیمه فروردین ماه با هزار سرباز از دریای مرمره را گذشته بود تا در اروپای جنوب شرقی اقوام غیر متمدن را از نزدیکی مرزهای ایران براند دوم ماه می این سال (12 اردیبهشت) نیروهای خود را دو دسته کرد، دسته ای روانه مقدونیه ساخت و دسته دیگری را مامورکرد تا منطقه تراس (تراکیه، مناطق شمالی دریای اژه ـ جنوب بلغارستان امروز)را تصرف کنند. این لشکر کشی به تصمیم داریوش بزرگ انجام شده بود. داریوش نیز بمانند کوروش بزرگ نمی خواست که با نزدیک شدن اقوامی با تمدن و فرهنگ عقب مانده و منحط به مرزهای ایرانزمین، به منش ایرانیان ـ رفتار و کردار و فرهنگ پیشرفته آنان آسیب وارد شود.ورود همان اقوام از آسیای شمال شرقی به ایران در قرون هشتم و نهم میلادی و دنباله آن تا قرن سیزدهم (پس از سقوط ساسانیان) و قبلا به روسیه و اروپای شرقی و جنوبی؛ فرهنگ و روانشناسی مردم دو منطقه را دگرگون ساخته و از عوامل درگیری های داخلی، عقب ماندگی و بی ثباتی بوده است. خودخواهی افراد، چاپلوسی و دروغگویی و تفرقه ریشه در همین مهاجرت ها دارد. دولت های ایرانی پیش از نیمه قرن هفتم مانع از این مهاجرت ها به ایران بودند.


364پیش ازمیلاد:به نوشته مورخان ارمنی و به نقل از آنان، تاریخنگاران روس؛ یک سپاه از ارتش ایران به فرماندهی «اسپهبد مهرداد» دوم ماه مه سال 364 پیش از میلاد عملیات پاک کردن مناطق ساحلی دریای سیاه (در قفقاز و آسیای صغیر) را از وجود فرماندارانی که وفاداری آنان نسبت به دولت ایران مورد تردید قرار گرفته بود به پایان رسانید.

 

داریوش بزرگ


1932م:برغم کشتار بی رحمانه زرتشتیان ایران (پارسیان خالص) در دوران صفویه و بویژه در قرن هفدهم و کاسته شدن شمار آنان از چند میلیون به چندصدهراز، دوم ماه می 1932 «دینشاه ایرانی» رئیس وقت انجمن پارسیان هند در پنجمین روز اقامت خود در تهران ضمن تمجید از برانگیخته شدن مجدد احساسات میهندوستانه ایرانیان و توجه آنان به گذشته باعظمت وطن و اخلاقیات اصیل ایرانی، از دولت وقت خواست تا پارسیانی را که در قرون هفتم و هشتم میلادی (پس از تعرض عرب و سقوط ساسانیان) اجبارا ترک وطن کرده و عمدتا در هند اقامت گزیده ولی خود را همچنان ایرانی (پارسی) می دانند و به ایران وفادار مانده و به ترویج منش (خصال) ویژه و تمدن ایرانیان پرداخته اند، از مزایای اتباع ایران برخوردار سازد تا بتوانند با استفاده از این مزایا، به آبادانی و توسعه وطن نیاکان با تاسیس مدارس و بیمارستانها و نیز سرمایه گذاری در صنعت و کشاورزی کمک کنند.


1300ش:12 اردیبهشت 1300 خورشیدی در تهران اعلام شده بود که میرزاده عشقی از 4 روز بعد روزنامه منتشر خواهد کرد که شامل خبر، مقاله، طنز و نیز شعر خواهد بود.

این روزنامه 16 اردیبهشت 1300 انتشار یافت. آن زمان، روزنامه نگاری ایران مطابق قاعده نبود و هرکس که سواد و معلوماتی داشت می توانست نشریه بدهد. نشریات معمولا به صورت ابزار سیاسی بکار گرفته می شدند تا وسیله رسانیدن «خبر» و «نظر». امروزه و 9 دهه پس از آن زمان، دیده نشده است که در ایران، حتی به یک روزنامه نگار حرفه ای قدیمی (حرفه ای در استاندارد بین المللی) پروانه انتشار روزنامه داده شده باشد! تا ما روزنامه خوب به مفهوم آنچه که باید باشد؛ داشته باشیم.

 

میرزاده

 

1324ش:دوازدهم اردیبهشت 1324 محمد صادق طباطبایی رئیس وقت مجلس در آغاز جلسه خطاب به نمایندگان گفت: جنگ جهانی دوم در اروپا پایان یافت، ولی در ایران، ما هنوز پس از دو هفته نتوانسته ایم برای کشورمان نخست وزیر تعیین کنیم و به نااطمینانی و شایعات که به گسترش ناامنی و گردنکشی کمک می کند پایان دهیم و ....

 

ابراهیم حکیمی


1331ش:در این روز در سال 1331 که احساسات ملی ایرانیان به غلیان درآمده بود و دولت وقت (دکتر مصدق) تحت فشار قرار گرفته بود تا با توسل به هر وسیله از جمله نیروی مسلح، بحرین را به قلمرو وطن بازگرداند، دولت انگلستان با صدور یک «بدانسته باش» شدیدالحن، به دولت ایران تاکید کرد که فراموش نکند که بحرین تحت الحمایه انگلستان است و انگلستان در صورت لزوم از سرزمین های تحت الحمایه دفاع مسلحانه خواهد کرد. شاه اواخر دهه 1340 از بحرین که طبق مصوبه مجلس استان چهاردهم ایران بود (بدون این که چنین اختیاری داشته باشد) صرف نظر کرد!.

 

1331ش:به دستور دکتر مصدق نخست وزیر وقت، در این روز از اردیبهشت سال 1331 شرح مذاکرات جلسه 23 فروردین همین سال اندیشمندان را در باره دشواری های وطن به صورت بخشنامه به کارمندان دولت ابلاغ شد تا با دادن امضاء آن را دریافت دارند و برای حل مشکلات همکاری کنند. شرح مذاکرات قبلا به صورت خبری نسبتا کوتاه در روزنامه ها انتشار یافته بود، که ظاهرا کافی تشخیص داده نشده بود.

 

دکتر مصدق


1961م:شهر تهران در نیمه دوم اپریل 1961 و نخستین هفته ماه می صحنه اعتصاب و راهپیمایی انبوه معلمان پایتخت بود که تا کناره گیری نخست وزیر ادامه داشت. معلمان هر روز در صفوف منظم چندین هزار نفری و ظاهرا دراعتراض به دریافتی ماهانه خود در خیابانهای تهران راهپیمایی می کردند. کلاسهای درس این معلمان در زمان این راهپیمایی ها تعطیل بود. شاید این نخستین اعتراض معلمان از این دست در تاریخ ایران بود.

 

1519م:امروز سالگشت درگذشت «لئوناردو داوینچی» معمار، نقاش، مجسمه ساز، شاعر، ریاضی دان، موسیقی دان، زیست شناس و مخترع فلورانسی (ایتالیایی) است که در 1492 متولد و دوم مه 1519 درگذشت.

با این که در قرن پانزدهم دائره معلومات بشر آن چنان وسعت نداشت که یک فرد نتواند بر همه آنها مسلط شود، معذلک داوینچی یک نابغه بود و مرد رنسانس (تجدید حیات اندیشه، ادبیات و علوم). ابن سینای ما هم بر همه دانش زمان خود مسلط بود.

 

تصویری که داوینچی از خود کشید


1331ش:ساختمان تازه آرامگاه استاد سخن پارسی و اندرزگوی بزرگ، مصلح الدین سعدی که به همت انجمن آثار ملی ساخته شده است 11 اردیبهشت 1331 (55 سال پیش) در زادگاهش، شهر شیراز، گشایش یافت.

سعدی ــ نهم دسامبر سال 1292 میلادی در زادگاه خود شهر باستانی شیراز وفات یافته است. وی بسال 1210 میلادی در شیراز به دنیا آمده بود. سعدی در سال 1257میلادی بوستان که عمدتا نثر است و سال بعد گلستان را که غالبا نظم است به پایان رسانید.

 

تصویر سعدی

 

2006م:ایزابل دنوار، زن 38 ساله فرانسوی اول ماه مه 2006، پنج ماه و چند روز پس از پیوند صورت گفت که حس لامسه اعضای پیوندی به حالت طبیعی درآمده و نگرانی ندارد. وی نخستین انسانی است در جهان که تحت عمل جراحی پیوند صورت قرار گرفته و قسمتی از چانه، بینی، لب و گونه او متعلق به زن دیگری است که دیگر زنده نیست. ایزابل در جریان حمله یک سگ، تقریبا نیمی از صورت خود را از دست داد و سگ قسمتهایی را که با دندان کنده بود خورده بود. این عمل پیوند که در فرانسه انجام گرفت، راه را برای پیوند صورت گشوده است.

 

ایزابل

 

1885م:دوم مه سالروز انتشار مجله ویژه بانوان به نام «خانه داری خوب» است که در سال 1885 انتشار یافته است.

دوم مه 2006 به مناسبت گذشت 121 سال از انتشار مجله «خانه داری خوب» ، استادان روزنامه نگاری و اصحاب نظر در این حرفه در چند میزگرد تلویزیونی به بحث درباره اهمیت مجله های تخصصی در دنیای امروز (قرن 21) از لحاظ ارتقاء معلومات عمومی و نیاز مخاطبان پرداخته و پیش بینی کرده بودند که سرانجام، روزنامه های عمومی هم تخصصی خواهند شد و بناچار هرکدام تلاش خود را روی یک نوع موضوع متمرکز خواهند ساخت تا مخاطب بداند که کدامیک را برای خواندن انتخاب می کند.

 

پشت جلد «خانه داری خوب» در اوت 1908


1762م:کاترین دوم پادشاه آلمانی تبار روسیه که از 1762 به مدت 34 سال بر روسیه حکومت کرد دوم ماه مه 1729 به دنیا آمده بود . در زمان پادشاهی کاترین بود که روسیه عملا در صدد توسعه به جنوب افتاد یافت و در قفقاز و بعدا آسیای مرکزی با منافع ایران در گیر شد و در پی دوجنگ بزرگ در قفقاز و در گیری های دیگر در آسیای میانه، ایران را پس از هزاران سال از این مناطق خود دور ساخت.

 

کاترین

 

1860م:تئودور هرتسل روزنامه نگار اتریشی که جنبش صهیونیست را تاسیس کرد دوم ماه مه 1860 در مجارستان که در آن زمان قلمرو امپراتوری اتریش بود به دنیا آمد. وی از جانب روزنامه ای در وین که در آن کار می کرد مامور شد به پاریس برود و گزارش محاکمه دریفوس را تهیه کند و به اتریش بفرستد.

 

تئودور هرتسل

 

1969م:دوم مه 1969 فرانتس پاپن صدراعظم پیشین آلمان در 89 سالگی درگذشت. وی که یک ناسیونالیست آلمانی بود در زمان صدارت خود به حزب نازی و هیتلر کمک بسیار کرد و همین کمک باعث پیروزی آنها در انتخابات شد.

 

فرانتس پاپن

 

1941م:در این روز در سال 1941هیتلر «مارتین بورمان» را به جای « هس» معاون خود کرد . هس در جریان انجام ماموریتی محرمانه در انگلستان دستگیر شده بود. هواپیمایی که هس خلبانی آن را برعهده داست در آسمان انگلستان دچار نقص فنی شده بود و در میان درختان فرود اجباری کرده بود. گفته شده است که وی ماموریت داشت با مقامات انگلیسی ملاقات و در باره صلح با آنان مذاکره کند.

 

مارتین بورمان

 

1982م:درجریان جنگ انگلستان و آرژانتین بر سر جزایر فالکلند، دوم ماه مه 1982 نبردناو سنگین «ژنرال بلگرانو» متعلق به نیروی دریایی آرژانتین براثر اصابت دو اژدر غرق شد و تلفات سنگین به بار آمد.

 

«بلگرانو» در حال غرق شدن

 

2006م:درست پنجاه و چهار سال پس از تشکیل دولت دکتر مصدق قهرمان جهانی مبارزه با استعمار و استثمار خارجی که نفت ایران را ملی کرد، و دو روز پس از دیدار سه چپ در هاوانا، و نیز به مناسبت روز جهانی کارگر، ایوو مورالس رئیس جمهور سوسیالیست کشور بولیوی، اول مه 2006 ملی کردن منابع طبیعی این کشور را با به دست گرفتن امور گاز طبیعی بولیوی آغاز کرد و اعلام داشت که گام بعدی وی؛ نفت خواهد بود.

 

ملی شدن منابع طبیعی بولیوی

 

2006م:مسابقه جهانی ریش و سبیل سال 2006، اواخر ماه آوریل در شهر «هسل» آلمان برگزار شد. در این مسابقه یکصد مرد از هشت کشور شرکت کرده بودند. عکس بالا از «ویلی شوالیه» یکی از شرکت کنندگان در مسابقه برداشته شده است که نشان می دهد ریشش را هم به شکل سبیل در آورده است. با پایان یافتن جنگ جهانی اول، عصر سبیل های بزرگ و از بناگوش در رفته نیز به پایان رسید، ولی نه برای شرکت در مسابقه جهانی.

 

 مسابقه ریش و سبیل سال 2006


1833: نیکلای تزار روسیه فروش عمومی سرفها را ممنوع ساخت.

 

1927: نخستین کنفرانس جهانی اقتصاد و تجارت آغاز بکار کرد که در آن نمایندگان 52 دولت شرکت کرده بودند.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی