۰

تقویم تاریخ -11 اردیبهشت

 تقویم تاریخ

1689م:«میرویس» رئیس قبایل منطقه قندهار بهار 1689 به اصفهان پایتخت آن زمان ایران تبعید شد که یک اشتباه سیاسی بزرگ بود. بی تدبیری حاکم قندهار و تبعید میرویس جنگ داخلی ایرانیان را در پی داشت. حکمران اعزامی از اصفهان به قندهار که آشنایی کامل به وضعیت منطقه و روانشناسی مردم محل را نداشت «میرویس» را عامل بی ثباتی قندهار اعلام کرد و تحت الحفظ روانه اصفهان ساحت که در سی ام آوریل سال 1689 میلادی به دارالحکومه اصفهان تحویل داده شد.

 

میرویس


1896م:اول مه سال 1896 میلادی روزی است که ناصرالدین شاه از طایفه مغول تبار قاجار در حرم شاه عبدالعظیم در شهر ری به دست میرزا رضا کرمانی کشته شد. ناصرالدین شاه 16 ژوئیه 1831 به دنیا آمده بود و هنگام مرگ 65 ساله بود و 48 سال سلطنت کرده بود. میرزارضا تپانچه را در زیر عریضه خود (ورق کاغذ) پنهان کرده بود.

 

ناصرالدین شاه قاجار


1346م:در اردیبهشت 1346، در چهلمین سالگرد آغاز بکار نظام قضایی تازه ایران که تا حدی ترجمه از سیستم قضایی فرانسه ــ بلژیک بود اعلام شد که از 24 تیرماه این سال با اختصاص یافتن پاره ای از دادگاههای مدنی به «امورخانواده»، امر طلاق که جز در چند مورد خاص در دست شوهران بوده است به این دادگاهها محول خواهد شد.

 

1978م:در نخستین روز سال 1978 آرام خاچاتوریان آهنگساز بلند آوازه ارمنی اتحاد شوروی درگذشت.وی هنگام فوت 74 ساله بود.آرام سالها ریاست اتحادیه آهنگسازان شوروی را برعهده داشت و با این که عضو حزب کمونیست بود علنا از پاره ای از تصمیمات و کارهای دولت مسکو انتقاد می کرد.

 

آرام خاچاتوریان


1358ش:ساعت ده و 40 دقیقه بعد از ظهر 11 اردیبهشت 1358 مرتضی مطهری از روحانیون، استاد فلسفه و الهیات، پژوهشگر و رئیس جلسات شورای انقلاب پس از خروج از خانه دکتر سحابی در خیابان فخرآباد (تهران) از فاصله نزدیک از پشت سر هدف گلوله قرار گرفت و چند دقیقه بعد در بیمارستان «طرفه» واقع در همان نزدیکی جان سپرد.


1865م:سی ام آوریل زادروز مورخ و فیلسوف آلمانی «Max Nettlau ماکس نتلائو» است که در سال 1865 به دنیا آمد و 79 سال عمرکرد. وی که هواخواه سوسیالیسم بود تالیفات متعدد دارد که مهمترین و معروفترینشان تاریخ هفت جلدی «آنارشیسم» است. ماکس که در حومه شهر وین به دنیا آمده بود ترجیح می داد که او را آلمانی بخوانند تا اتریشی.

 

ماکس نتلائو


1385ش:دهم اردیبشت 1385 (30 آوریل 2006) پروفسور «جان کنت گالبریت» از اقتصاددانان مهم جهان در97 سالگی در کمبریج (ماساچوست) درگذشت. وی 33 کتاب نوشته است که معروفترینشان «جامعه دارا» است که در سال 1958 انتشار یافت. وی همان کتاب را چهل سال بعد مورد تجدید نظر قرارداد و تحت عنوان «جامعه خوشبخت» منتشر ساخت.

 

جان کنت گالبریت


1288م:سی ام آوریل زادروزغزلسرای معاصر ایران، محمد حسن معیری (رهی معیری) است که در سال 1909 به دنیا آمد و 59 سال عمر کرد. مردم معمولی وطن از طریق اشعار ترانه ها با «رهی» آشنا هستند به ویژه اشعاری را که برای ترانه های بانو هایده سروده بود. رهی، علاوه بر شعر و ادب در موسیقی، نوشتن و هنر نقاشی دست داشت و به همین دلایل مدتی ریاست سازمان انتشارات کشور به او واگذار شده بود. رهی براثر بیماری سرطان درگذشت.

 

رهی


1993م:سی ام آوریل 1993 را زادروز WWW (شبکه شبکه ها ـ اینترنت) و آغاز بهره برداری از بزرگترین پدیده ارتباط عمومی و غیر انحصاری نوشته اند که در زندگانی یکایک مردم ایجاد تحول کرده است.


1819م:اول ماه مه، پیش از آن که به عنوان «روز جهانی کارگر» تعیین شود «روز آزادی مطبوعات» اعلام شده بود. این تصمیم در سال 1819 در فرانسه اتخاذ گردید که به تدریج جهانی شده است و در این روز از سوی اتحادیه ها، سندیکاها و انجمن های روزنامه نگاران جشن و جلسات سخنرانی برگزار می شده است.


305م:دیو کلتیانوس (دیو کلتیان) امپراتور روم که شهرت ضدیت شدید با مسیحیت داشت اول مه سال 305 میلادی بدون داشتن دشواری اعلام داشت که ازهمبن امروز خود را بازنشسته می کند و به زندگانی عادی بازخواهد گشت و بقیه عمر را به دور از صحنه سیاست و حتی محیطی سیاسی مانند پایتخت در یک نقطه ساحلی در ایلریا (آن قسمت که امروز کرواسی خوانده می شود) خواهد گذرانید و حراست از روم از این پس بر عهده دیگران است؛ همه باید مدتی از اواخر عمر را بدون نگرانی از کار و معیشت زندگی کنند.

 

دیو کلتیانوس


1982م:پارلمان جمهوری دمکراتیک ـ سوسیالیست سریلانکا (سری ـ لانکا) 29 آوریل سال 1982 از شهر کلمبو به «کوته» ـ یک پایتخت قدیمی این جزیره 21 میلیون نفری که درصد باسوادان آن بیش از هرکشور دیگر جهان سوم است منتقل شد. شاید دلیل آن به فراموشی سپردن دوران طولانی استعمار بوده است.

 

بانو «باندرانایکه»


1946م:اول ماه مه سال 1945 دکتر جوزف گوبلز رئیس تبلیغات رایش سوم (دولت حزب ناسیونال سوسیالیست) که تنها یک روز صدراعظم آلمان شده بود در پناهگاهش در برلین، نخست با کمک همسرش شش فرزندشان را مسموم کردند و سپس هردو دست به خودکشی زدند و به پیشوا (هیتلر) که شب پیش از آن خودکشی کرده بود پیوستند. هیتلر چند دقیقه پیش از خودکشی، دریاسالار دونتیس را به ریاست کشور (رئیس جمهوری) و دکتر گوبلز را به ریاست دولت (مقام صدر اعظمی) منصوب کرده بود، دو سمتی که قبلا خود او داشت.

 

گوبلز با همسر و شش فرزندش


2006م:ژیرینوقسکی ناسیونالیست معروف روس و رئیس حزب لیبرال دمکراتیک این کشور و سه دوره نامزد ریاست جمهوری روسیه در آخرین روز آوریل 2006 در کنگره این حزب که در مسکو برگزار شده بود گزارش مستندی را مطرح ساخت که ثابت می کند دولت انگلستان همچنان سیاست های قرن نوزدهم خود را دنبال می کند و تا کنون چند بار از طریق دولت آمریکا به اجرای این سیاست ها پرداخته و به نتایجی هم دست یافته است.

 

ژیرینوفسکی


1544: نیروهای عثمانی مجارستان را تصرف کردند.

1844: مورس نخستین تلگراف را مخابره کرد.

1867: دانشگاه « هوارد Howard» که باهزینه دولت آمریکا در شهر واشنگتن برای سیاهپوستان ساخته شده بودآغاز بکار کرد.

1889: کارخانه بایر آلمان آسپرین را به صورت پودر به عنوان دارو به بازار فرستاد.

1925: قبرس مستعمره انگلستان شد.

1943: در آمریکا به دلیل جنگ، جیره بندی مواد خوراکی به اجرا گذاشته شد.

1948: نام کره شمالی « جمهوری دمکراتیک خلق کره » اعلام شد.

1952: ساختمان تازه آرامگاه سعدی در شیراز گشایش یافت.

1953: دکتر مصدق سرتیپ مدبر را به ریاست شهربانی منصوب کرد.

1962: دولت اسامی مسیل خورهای تهران را علام داشت.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی