۰

تقویم تاریخ -10 اردیبهشت

 تقویم تاریخ

 

1030م:مورخان انگلیسی که درباره گسترش اسلام در قرن 11 میلادی در شبه قاره هند تحقیق کرده اند؛ درگذشت سلطان محمود غزنوی را 30 آوریل 1030 نوشته اند. سلطان محمود به نام گسترش اسلام، چند حمله نظامی به هند برد و از سوی خلیفه عباسی وقت مورد تقدیر قرار گرفت. وی با این اقدام خود نخستین سنگ بنای کشوری را گذارد که 9 قرن پس از او به نام پاکستان مرکب از مسلمانان هند پا به عرصه وجود گذارد.

 

تصویر سلطان محمود

 

1292ش:دهم اردیبهشت سال 1295 هجری خورشیدی روزتاریک دیگری در تاریخ وطن ماست .در این روز دولت ضعیف تهران به مداخله انگلستان و روسیه در امور مالی و نظامی ایران تن داد . به اراده انگلستان و روسیه ، مالیه و امور نظامی ایران به کمیسیونی سپرده شد که سه عضو غیر ایرانی آن را این دو دولت خارجی که طبق عهدنامه سن پترزبورگ ایران را به مناطق نفوذ خود قسمت کرده بودند تعیین می کردند.

 

1300ش:ژنرال انگلیسی «آیرونساید» پس از اطمینان از این که دولت کودتا شکست نخواهد خورد دهم اردیبهشت 1300 ( دو ماه و یک هفته پس از کودتا ) ایران را ترک کرد. وی موفق نشد به بلشویکهای روسیه از داخل ایران مستقیما آسیب بزند.

 

آیرونساید


1312ش:در این روز در سال 1312 پس از یک رشته بازی های سیاسی و قهر و آشتی تقریبا دوساله ! قرارداد انحصار نفت با انگلستان که سی سال از آن باقی مانده بود برای شصت سال تمدید شد!. قرارداد تازه که جای امتیاز « دارسی » را گرفت در جلسه هفتم خرداد 1312 مجلس به تصویب رسید و این همان قراردادی است که در اسفند 1329 لغو گردید و....

 

1328ش:در این روز در سال 1328 اعلام شد که سازمان قضایی ارتش برای سران حزب کمونیست ایران ( توده ) که پس از رویداد تیراندازی به شاه در 15 بهمن سال 1327 در دانشگاه تهران غیر قانونی اعلام شده بود کیفرخواست اعدام صادر کرده است. پاره ای از این متهمین قبلا وزیر و نماینده مجلس بودند و یکی از آنان فرماندار تهران هم شده بود.

 

1649م:آوریل 1649 آغاز سرکوبی جنبش خودجوش « له ولر ها Levellers» یا همتزار انگاشتن مردم( عمدتا در امور حکومتی ، سیاست و آزادی های اجتماعی ) که در همین دهه در انگلستان بپا خاسته بود و جان لیبورن ، «اورتن» و «والوین» عملا رهبری آن را برعهده داشتند به حساب آورده شده است.

 

جان لیبورن

 

2009م:Arlen Specterارلن سپکتر 79 ساله از اعضای برجسته حزب جمهوریخواه آمریکا که 29 سال (از سال 1980) با کمک این حزب و به نام آن به عنوان سناتور ایالت پنسیلوانیا بر کرسی مربوط در کنگره آمریکا تکیه زده بود و در این مدت ریاست کمیسیون های مختلف را در سنا بر عهده داشت 28 آوریل 2009 ناگهان اعلام داشت که حزب خود را تغییر داده و از این پس عضو حزب دمکرات (حزب اکثریت) خواهد بود. این تغییر ناگهانی تعجب برانگیز بوده است.

 

آرلن سپکتر


1795م:ژان ژاک بارتلمی Jean - Jacques Barthelemy محقق فرانسوی قرن18 که تاریخ یونان قدیم را نوشت سی ام آوریل 1795در 79 سالگی درگذشت . وی برای نوشتن تاریخ یونان قدیم به ایتالیا و یونان سفر کرده بود و اسناد و مدارک بسیار خوانده بود.

 

ژان ژاک بارتلمی


1346ش:امروز زادروز «حسین انتظامی» روزنامه نگار معاصر وطن است. وی که ریاست شورای سیاستگزاری روزنامه "خبر" را برعهده دارد دهم اردیبهشت 1346 هجری به دنیا آمده است. حسین انتظامی قبلا مدیریت و سردبیری روزنامه پرفروش «همشهری» را برعهده داشت.

 

حسین انتظامی


1931م:سی ام آوریل 1931 شبکه ان. بی. سی (نشنال برادکستینگ کامپنی) متعلق به کمپانی آر. سی. آ (رادیو کورپوریشن آو امریکا) کار پخش منظم برنامه های تلویزیونی را آغاز کرد و نخستین برنامه ای که پخش شد جریان بازدید روزولت رئیس جمهور وقت آمریکا از یک نمایشگاه بین المللی در نیویورک بود.

 

711م:طارق ابن زیاد 30 آوریل سال 711 میلادی با هدق تصرف اسپانیا، با سپاهی از مسلمانان از تنگه 13 کیلومتری میان آفریقا و اروپا که به نام او جبل طارق (جیبرالتار) خوانده می شود گذشت و پا به خاک اروپا گذارد. طارق که یک ژنرال از مردم «بربرBerber» آفریقای شمالی بود و معاونت موسی ابن نصیر حکمران اموی آفریقیه (سرزمین های مسلمان نشین شمال آفریقا) را برعهده داشت به تصمیم دمشق (ولید ابن عبدالملک از بنی امیه) عزم تصرف اروپا و به اسلام دعوت کردن مردم این منطقه را کرده بود.

 

تصور طارق به قلم فرنگی ها

 

1871م:ساختمان رایشستاگ (پارلمان همه آلمان )که در1871 استفاده از آن آغاز شد و در جریان جنگ جهانی دوم به ویرانه تبدیل گردیده بود. عکس دیگر یک سرباز ارتش سرخ را هنگام برافراشتن پرچم شوروی بر فراز رایشستاگ بمباران شده و ویران نشان می دهد. ارتش سرخ بود که برلن را تصرف کرد.

 

ساختمان رایشستاگ

 

سی ام آوریل 1945 روزی است که فصل دیگری از تاریخ عمومی به صفحات نتیجه گیری خود رسید و بسته شد. در این روز واحدهای ارتش سرخ که به برلین وارد شده بودند بر پایتخت رایش سوم مسلط شدند، یک سرباز روس به گونه ای که در عکس دیده می شود پرچم شوروی را برفراز رایشستاگ (رایخستاگ) ــ عمارت معروف پارلمان کل آلمان که به ویرانه تبدیل شده بود برافراشت و چند سرباز دیگر شوروی اجساد نیمسوخته هیتلر و اوا براون را به دست آوردند. جنگ جهانی دوم در اروپا از سال 1939 آغاز شده بود.


1974م:سه ویت کنگ سی ام آوریل 1975 از پشت یک بام یک ساختمان ورود تانکهایشان را به شهر سایگون نگاه می کنند ، شهر آرام است و قتل و جرح و غارت هم در کار نیست درست سی سال پس از خودکشی هیتلر و سقوط برلین ، در همین روز در 30 آوریل 1975 شهر سایگون پس از سالها جنگ خونین به تصرف نیروهای ویت کنگ و وحدت طلب ویتنامی در آمد و کشور ویتنام یکپارچه شد.

 

سه ویت کنگ سی ام آوریل 1975 از پشت یک بام یک ساختمان ورود تانکهایشان را به شهر سایگون نگاه می کنند


2002م:28 آوریل 2002 چند کارشناس علم حکومت، جامعه شناس، اقتصاددان، استاد ارتباطات و اینترنت در یک میز گرد گفت و شنید که در پایان یک نشست ترتیب داده شده بود اعلام کردند که به نظر اکثریت شرکت کنندگان در نشست، جهان درگیر یک جنگ است ـ جنگی که برخلاف جنگهای جهانی سابق ـ نقطه ای در سطح کره زمین نخواهد بود که از آن در امان باشد، جنگ اینترنتی و بنابراین باید نامش را «سایبر ورلد وار» گذارد و هر دولت و بویژه قدرت های سیاسی ـ اقتصادی باید دارای «سایبر استراتژی» باشند تا از این جنگ گزند کمتری بینند. طبق این اعلامیه که در آن زمان، توجه کافی به آن نشد «سایبر سکیوریتی» باید در سرلوحه برنامه های هردولت قرار داشته باشد.


2007م:تا سی ام اپریل 2007 از هشت فردی که تا آن زمان خود را نامزد پست ریاست جمهوری آمریکا از حزب دمکرات این کشور کرده بودند، در نخستین مناظره، تنها «اوباما» متقاضی نامزدی این حزب، در قبال ایران همان حرفی را زده بود که جورج بوش، همکاران او و بیشتر نامزدهای حزب جمهوریخواه به ویژه «مک کین» می زدند. اوباما (که از پدر کنیایی و از مادر آمریکایی است) در مناظره دمکراتهای داوطلب نامزدی که 26 آوریل2007 در تالار دانشگاه دولتی کارولینای جنوبی در شهر «آرنجبورگ» برگذار شده بود و مستقیما از شبکه های تلویزیونی آمریکا پخش شد گفت: اگر انتخاب شوم، در قبال اتمی شدن ایران همه آپشن ها از جمله گزینه نظامی روی میز خواهد بود. وی افزوده بود: برای من تردید نیست که ایران اتمی تهدید بزرگی برای قدرت آمریکا و (با کمی مکث) برای متحدین آمریکا در منطقه (اسرائیل) خواهد بود.

 

Gravel

 

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در چهارم نوامبر 2008 (18 ماه پس از مناظره 26 آوریل 2007) انجام شد و اوباما که مورد توجه خاص شبکه های تلویزیونی این کشور بود به پیروزی رسید.

 

2007م: Randal L. Tobiasمعاون وقت وزیر امور خارجه آمریکا در امور کمک های این کشور به سایر نقاط از سمت خود کناره گیری کرد. 28 آوریل 2007 «راس» خبرنگار اینوستیگیتیو شبکه تلویزیونی «ای بی سی» آمریکا تلفنی با "راندال" تماس گرفت و گفت که نام او به عنوان «مشتری!» در دفتر تلفن «دبورا پالفری (معروف به مادام منطقه واشنگتن)» دیده شده است، در این باره چه پاسخی دارد که بدهد؟. راندال گفت که مشتری ماساژ بوده و از موسسه ای به نام «پاملا مارتین و شرکاء» درخواست فرستادن زنان ماساژگر به آپارتمانش کرده بود، نه سکس!. رسانه های آمریکا نوشته بودند که راندال در زمینه کمک های خارجی مورد مشورت مستقیم کاخ سفید (جورج بوش) نیز قرار می گرفت.

 

Randal L. Tobias

 

2007م:از گزارش هایی که پس از 400 ساله شدن مهاجرت انگلیسی ها (آوریل 2007) درباره مهاجرت های تازه منتشر شد چنین برمی آمد که در دو سه دهه آخر قرن 20 و دهه نخست قرن 21 مهاجرت ها به تقلب آلوده شده است. مهاجران اروپایی در قرون گذشته برای کار و آبادسازی به آمریکای شمالی آمده و مردمانی عاری از آلودگی بودند ولی مهاجران تازه و عمدتا غیر اروپایی برای پرکردن جیب به هر طریق.


313: ماکسیموس امپراتور درگذشت.

1492: پادشاه اسپانیا در این روز به کریستوفر کلمبوس (متولد ایتالیا) ماموریت داد که از طریق دریاهای غرب، راه هند را بیابد که وی در جریان همین سفر به قاره آمریکا رسید. پرتغالی ها قبلا راه دریایی به هند از طریق دریاهای شرق (دماغه جنوبی آفریقا) را کشف کرده بودند.

 

کلمبوس

 

1789: سی آوریل این سال، ژنرال جورج واشنگتن در بالکن ساختمان فدرال در خیابان «وال استریت» شهر نیویورک به گونه ای که مردم او را ببینند سوگند وفاداری به قانون اساسی و ملت یاد کرد و نخستین رئیس جمهور فدراسیون (ایالات متحده) شد.

 

واشنگتن

 

1871: در زد وخورد سفید پوستان مهاجر و سرخ پوستان آپاچی در آریزونای آمریکا 144 سرخپوست کشته شدند.

1900: هاوایی ضمیمه آمریکا شد.

1967: کار ساختن بزرگترین دکل جهان به ارتفاع 537 متر در شوروی به پایان رسید.

1970: آمریکا حمله نظامی به کامبوج را آغاز کرد.

1991: اعلام شد که توفان دریایی در بنگلادش باعث مرگ 131 هزار تن شذه است.

1978: مهندس مهدی بازرگان در یک مصاحبه رادیویی که در این روز در اروپا پخش شد اظهار داشت که شاه با مداخله درهمه امور کشور که قانونا از اختیارات او نیست مردم را برضد خود برانگیخته و برای جبران ، دیگر فرصتی ندارد.

2002: ژنرال پرویز مشرف از طریق یک انتخابات شبیه رفراندم (یک نامزده = رای بله یا نه) برای یک دوره دیگر رئیس جمهوری پاکستان شد. وی قبلا با کودتای نظامی روی کار آمده بود. ریاست بر پاکستان از طریق کودتای نظامی، تقریبا امری عادی شده است

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی