۰

تقویم تاریخ 1 اردیبهشت

 تقویم تاریخ

 

1782م:«فردریک فروبل» آموزشگر بلندآوازه آلمانی و موسس کودکستانهای تازه (کیندرگارتن Kindergarten) در جهان 21 آوریل 1782 به دنیا آمد و در تالیف خود «تاریخ عمومی آموزش و پرورش» نوشت که ایرانیان در قرن ششم پیش از میلاد مبتکر ایجاد کودکستان و دبستان برای کودکان و نوجوانان پسر بودند.

 

فردریک فروبل

 

1332ش:یکم اردیبشهت 1332 در تهران رسما اعلام شد؛ سرتیپ افشارتوس رئیس شهربانی ایران (پلیس) ربوده شده و ناپدید است. دکتر مصدق افشارتوس را سی ام بهمن 1331 به ریاست شهربانی منصوب کرده بود. در آستانه ناپدید شدن افشارتوس، هندرسون سفیر آمریکا در تهران به طور غیر منتظره به واشنگتن رفته بود و ابوالقاسم بختیار دست به یاغیگری زده بود. مقامات دولت وقت، ربودن افشارتوس را کار ژنرالهایی که به تصمیم دکتر مصدق بازنشسته شده بودند ازجمله مزینی و زاهدی و نیز چند سیاستمدار مخالف از جمله دکتر مظفر بقایی نماینده مجلس اعلام کرده بودند و مدعی شده بودند که هدف از این کار، تضعیف دولت و گسترش نگرانی مردم بوده است. ا

 

افشارتوس

 

1946م:جان ام. کینز John Maynard Keynes اقتصاد دان بزرگ و پدر مکرواکونومیکسMacroeconomics (ماکرو) 21 آوریل 1946 پس از 63 سال زندگی کردن درگذشت. طراح «کنزیان اکونومیکس» پنجم ژوئن 1883 در انگلستان به دنیا آمده بود.

دکتر کینز در سال 1936 فرضیه عمومی اشتغال، بهره و پول را نوشت و آن را در کتابی تحت همین عنوان منتشر ساخت و اصل «بیزنس سایکل» را به دست داد. وی بود که مداخله دولت برای رساندن کشور به مرحله اشتغال کامل (به هر بها) و جلوگیری از رکود را امری لازم و ضروری اعلام کرد. دکتر کینز قواعد متعدد برای اصلاح ساختار اقتصاد به دست داده است. این فرضیه پرداز اقتصادی ایجاد نظام بین المللی پول را مورد تاکید قرارداد و به همین دلیل، بسیاری از اصحاب نظر، او را پدر صندوق بین المللی پول می خوانند. کینز علاوه بر تدریس اقتصاد، سردبیری یک نشریه تخصصی را هم برعهده داشت.

 

جان ام. کینز

 

1938م:امروز سالروز درگذشت محمد اقبال (علامه اقبال) فیلسوف، اندیشمند و شاعر فارسی سرای شبه قاره هندوستان است که21 آوریل سال 1938 (پیش از استقلال هند و ایجاد کشور پاکستان) وفات یافت. علامه اقبال که نهم نوامبر سال 1877 در سیالکوت (کشمیر پاکستان) به دنیا آمده بود در کشورهای پارسی زبان (ایران، افغانستان و تاجیکستان) به اقبال لاهوری معروف است.

 

اقبال لاهوری

 

1910م:سامیوئل لانگهورن کلمنسSamuel Longhorn Clemens (مارک توین) داستان نگار و طناز معروف آمریکایی 21 آوریل 1910 (روزی چون امروز در 97 سال پیش) در 75 سالگی از این جهان دیده بربست. مارک توین سی ام نوامبر 1835 در شهر فلوریدای ایالت میسوری به دنیا آمده بود.

 

سامیوئل لانگهورن کلمنس


2008م:بیستم آوریل 2008 دولت آمریکا تمبر پستی با تصویر «دیوید مک کوله David G. McCullough» تاریخنگار 75 ساله این کشور را که چاپ کرده است طی مراسمی و با حضور خود او در پستخانه «کامدن Camden»، به جریان گذارد

 

دیوید مک کوله

 

2008م:«رابرت (باب) دبلیو گرین Robert W.Greene» سردبیر «نیوزدی» و از معروفترین روزنامه نگاران اینوستیگیتیو جهان 18 آوریل 2008 در هفتاد و هشت سالگی درگذشت. 37 سال از کار روزنامه نگاری او در «نیوزدی Newsday» گذشت.

 

باب گرین

 

2007م:در اژریل 2007، کمپانی ناشر «نیویورکر»، «ونیتی فر» و ... اعلام کرده بود که یک مجله اقتصادی به نام «پورتفولیو» منتشر خواهد کرد، زیرا مخاطبان خواهان چنین نشریه ای هستند. این مجله، بمانند سایر نشریات اقتصادی، وارد مسائل سنگین و پیچیده اقتصاد نخواهد شد و توجه خود را معطوف به آنچه را خواهد کرد که مردم معمولی دهه اول قرن 21 خواهانش هستند.

 

پورتفولیو

 

753پیش ازمیلاد: آوریل زادروز شهر رم پایتخت ایتالیاست. «پلوتارک» و «لیوی» داستان ایجاد شهر رم را در تالیفات خود، برپایه «شنیده ها» تایید کرده اند. طبق افسانه ها، شهر رم توسط دو برادر دوقلو به نام های رموسRemus و رمولوسRomulus ساخته شده و بنای آن 21 آوریل سال 753 پیش از میلاد به اتمام رسیده بود.

 

1792م:«21 اوریل» سالروز اعدام تیرادنتسTiradetes (خوزه دا سیلوا خاویرJoaquim Jose da Silva Xavier) قهرمان ملی برزیل و روز ملی این کشور است. وی که برضد سلطه پرتغال بر برزیل قیام مسلحانه کرده بود پس از دستگیر شدن، 21 آوریل 1792 اعدام شد. به دستور حکمران پرتغالی برزیل، تیرادنتس را قطعه قطعه کردند و هر قطعه اش را به یک شهر فرستادند تا مردم ببینند و اندیشه انقلاب و استقلال را از سر بیرون کنند.

 

تیرادنتس

 

1918م:«مانفرد فن ریکتوفنManfred Von Richthofen» معروفترین خلبان جنگنده در جنگ جهانی اول 21 آوریل سال 1918 در جبهه سم (به ضم س) در فرانسه جان خود را از دست داد. هواپیمای سه باله این خلبان آلمانی هدف گلوله قرار گرفته بود. وی که 26 ساله و فرمانده اسکادران بود قبلا در 80 ماموریت جنگی پیروز شده بود. نیروهای متخاصم آلمان، او را «رد بارون (امیر زاده سرخ)» لقب داده بودند زیرا که هواپیمایش را رنگ سرخ می زد.

 

مانفرد فن ریکتوفن


1945م:بیست و یکم آوریل 1945 واحدهای ارتش شوروی شهر برلین را از فاصله چهار کیلومتری محاصره و زیر آتش توپ قرار دادند و عناصر دو لشکر پیاده مامور رخنه به شهر شدند که 9 روز بعد به دست آنان افتاد و هیتلر خودکشی کرد.

 

اوتو موریتس والتر مدل


2005م:21 آوریل 2005 سران و نمایندگان بیش از 80 کشور در جاکارتا اجتماع کرده بودند تا یاد کنفرانس 29 کشور آسیایی ـ آفریقایی را که در آوریل 1955 در در شهر باندونگ (اندونزی) برگزار شده بود گرامی دارند و با توجه به اوضاع فعلی جهان، خود را متعهد به همکاری های تازه کنند. کنفرانس باندونگ سال 1955 با هدف ریشه کن ساختن آثار هرگونه استعمار از شرق و آفریقا تشکیل شده بود، و اینک در دهه نخست قرن 21 اعتقاد عمومی بر این است که تفکر استعمار هنوز از میان نرفته و سلطه گران تنها تغییر لباس داده اند.

در آن سال در جهان، دو بلوک آمریکا (ناتو) و شوروی (ورشو) باهم در رقابت و معارضه بودند و از این رهگذر، کشورهای دیگر آسوده تر می زیستند و اتحادیه های منطقه ای آنها فعالیت چشمگیر داشتند از جمله اتحادیه عرب که امروزه تنها نامی از آن بر روی کاغذ باقی مانده است.

با توجه به وجود دو بلوک در جهان آن روز یا به تعبیری بلوکهای کاپیتالیسم و سوسیالیسم، در سال 1955جنبش تازه که خارج از دو بلوک تشکیل شده بود به جهان سوم (جامعه کشورهای غیر متعهد) شهرت یافت که پس از فروپاشی اسرارآمیز بلوک سوسیالیست و قدرت یافتن بلوک دیگر (آمریکای شمالی و اروپای بدون روسیه)، نه تنها جنبش غیر متعهدها بلکه اتحادیه های منطقه ای هم کمرنگ شدند و فعالیت آنها به صفر نزدیک شده است. «جنبش عدم تعهد» در زمان تاسیس، ژاپن را به خود راه نداد زیرا که با آمریکا پیمان امنیت و دفاع مشترک داشت ولی نخست وزیر ژاپن در کنفرانس 2005 حضور یافته بود.

فکر ایجاد جنبش عدم تعهد از چوئن لای، تیتو، عبدالناصر و نهرو بود که پس از فوت آنان رنگ و جلای خود را از دست داد.

در این میان ایران از بنیاد شانگهای درخواست عضویت رسمی کرده است که اگر عملی شود قدرت شرق منسجم و گسترش خواهد یافت.

 

گوشه ای از کنفرانس سال 1955 باندونگ

 

2005م:یک دادگاه جنایی اسپانیا20 آوریل 2005 «آدولفو سیلینگو» افسر نیروی دریایی سابق آرژانتین را به جرم ارعاب، شکنجه و قتل مخالفان دولت وقت (آرژانتین) با فرو انداختن آنان از هواپیما به داخل دریا و رودخانه به تحمل 640 سال زندان محکوم کرد. در اسپانیا مجازات اعدام لغو شده و رعایت تخفیف برای او به این جهت بوده است که خود را به آن دولت معرفی و اعتراف به اعمال شکنجه و قتل کرده بود.

 

آدولفو

 

1946: در شرق آلمان نظام سوسیالیستی برقرار شد که 43 سال دوام داشت.

1954: گرگوری مالنکوف نخست وزیر شوروی شد.

1961: نظامیان فرانسوی در الجزایر بر ضد سیاست پاریس سر به شورش برداشتند.

1967: یک کودتای نظامی در یونان دولت منتخب را برکنار کرد.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی